Renta dożywotnia

Data opublikowania: 10 grudnia 2018

W Polsce już około 1000 osób zdecydowało się na rentę dożywotnią w zamian za przekazanie swojego mieszkania. W tym przypadku drugą stroną umowy są tzw. fundusze hipoteczne.

Wprawdzie wciąż nie istnieją ustawowe uregulowania dla tzw. hipoteki odwróconej, która cieszy się popularnością w Europie Zachodniej, ale coraz więcej seniorów decyduje się na rentę dożywotnią. Umowa tego rodzaju niekiedy bywa nazywana hipoteką odwróconą w modelu sprzedażowym. Pierwsze takie umowy podpisano w roku 2008. Konfederacja Przedsiębiorstw Finansowych informuje, że już niemal 1000 osób zdecydowało się na takie rozwiązanie.

Renta dożywotnia

Tym samym fundusze hipoteczne wypłaciły osobom starszym około 16 mln zł świadczeń. Zarządzają one nieruchomościami o wartości 75 mln zł. Najwięcej osób na rentę dożywotnią zdecydowało się w latach 2012-2013. Potem rynek wyhamował z powodu braku zapowiadanych szumnie regulacji. W ubiegłym roku zainteresowanie hipotekami odwróconymi ponownie wzrosło. Tylko w pierwszym kwartale 2018 roku duży fundusz hipoteczny DOM zanotowało o 400% więcej zapytań niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W ciągu ostatnich 10 lat do wspomnianego funduszu wpłynęło około 50 tysięcy zapytań. Seniorzy zaś złożyli w sprawie renty dożywotniej kilkanaście tysięcy wniosków. Jednak wielu z nich finalnie nie zdecydowało się na podpisanie umowy. Czekali bowiem na regulacje ze strony państwa, które zapewniłyby im 100% bezpieczeństwo. Eksperci zresztą od lat podkreślają konieczność uregulowania rynku. Od roku 2013 brali udział w pracach nad projektem ustawy o dożywotnim świadczeniu pieniężnym. Ta jednak ostatecznie została wycofana z procesu legislacyjnego. W marcu 2015 i w listopadzie 2016 roku przedstawiciele branży opublikowali listy otwarte, domagając się powrotu do prac nad ustawą. Zwrócili się wówczas m.in. do Ministerstwa Rozwoju, NBP, Związku Banków Polskich, Kancelarii Prezydenta RP, Komisji Nadzoru Finansowego, Rady Polityki Pieniężnej czy Rzecznika Praw Obywatelskich.

Hipoteka odwrócona cieszy się bardzo dużą popularnością za granicą. W ciągu ostatnich 25 lat mocno rozwinęła się w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Australii. Od kilku lat rozwiązanie to jest popularne również we Włoszech, ale dopiero w ubiegłym roku zostało uregulowane prawnie. Od tego momentu coraz więcej Włochów decyduje się właśnie na hipotekę odwróconą. W Wielkiej Brytanii roczna liczba nowych umów hipoteki odwróconej wzrosła z ponad 27,5 tys. w roku 2016 do ponad 37 tys. w roku 2017. To przyrost na poziomie aż 34%.

We Włoszech w roku 2016, kiedy w życie weszło nowe prawo, do końca 2017 roku zawarto 4 tysiące umów odnośnie hipoteki odwróconej. Dla porównania w Szwecji, gdzie hipotekę odwróconą oferuje specjalna instytucja finansowa, która jest nadzorowana przez Szwedzki Urząd Nadzoru Finansowego, co roku na takie rozwiązanie decyduje się niemal 10 tysięcy osób. W Szwecji tylko w roku 2017 na hipotekę odwróconą zdecydowało się 1300 klientów. Wartość wypłaconych świadczeń wzrosła wówczas o 25% w stosunku do roku 2016.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *