Resorty chcą walczyć ze zmowami cenowymi przy zakupie nieruchomości

Data opublikowania: 15 lutego 2013

Resorty chcą walczyć ze zmowami cenowymi przy zakupie nieruchomościMinisterstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej postanowiło zacząć przeciwdziałać zmowom cenowym podczas przetargów na nieruchomości Skarbu Państwa oraz Samorządów. W związku z tym został przygotowany projekt nowych przepisów, które ukrócą ten proceder. Zmiany, nad jakimi pracowało Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej, dotyczą rozporządzenia z 2004 roku, które traktuje o zasadach przeprowadzania tego rodzaju przetargów. Wówczas jednak nie przewidziano zjawiska zmów cenowych, jakie w ostatnich latach stały się dość powszechne w wielu miejscach Polski.

Wprowadzenie nowych przepisów ma wyeliminować proceder, który był bardzo prosty z punktu widzenia uczestników przetargów i niezbyt korzystny dla organizatorów. Chodziło o to, by w pierwszym przetargu każdy z zainteresowanych zaproponował jedynie kwotę odpowiadającą cenie wywoławczej, co zmuszałoby organizatora do ogłoszenia drugiego przetargu, ale tym razem z niższą ceną wyjściową. Co ciekawe, zgodnie z prawem, przy drugim przetargu cena wyjściowa może wynosić nawet połowę wartości nieruchomości.

Resort przedstawia zatem dwa możliwe rozwiązania:

  1. Po pierwsze, jeśli żaden z uczestników przetargu nie zaproponuje wyższej ceny niż minimalna, organizator ma prawo zatrzymać połowę wadium wniesionego przez każdego z nich. Dlatego też uczestnik stając do przetargu będzie ryzykował połowę swojego wadium.
  2. Po drugie ministerstwo zaproponowało, żeby podwyższyć dopuszczalną wysokość maksymalną wadium z 20 do 30 procent ceny wywoławczej.

Niestety wraz z tymi zmianami w życie wejdzie kolejna, uderzająca rykoszetem w gazety. Ogłoszenia o przetargach umieszczane w prasie mają być krótkie i zwięzłe. Resztę informacji będzie można uzyskać w siedzibie odpowiedniego urzędu oraz na stronach internetowych. To powinno obniżyć koszta ogłoszeń o przetargach. Według MTBiGW taki krok nie wpłynie na dostępność informacji, ponieważ już w tej chwili sami zainteresowani szukają ogłoszeń na tablicach w urzędach, a także właśnie za pomocą internetu. Gazety w tym przypadku odgrywają znacznie mniejszą rolę niż jeszcze kilka lat wcześniej. Na razie jest to jedynie nowelizacja rozporządzenia, która ma trafić pod obrady Rady Ministrów. Zanim wejdzie w życie, musi zostać ogłoszona w Dzienniku Ustaw.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *