Robot sprzątający

Data opublikowania: 14 lutego 2020

W ciągu ostatnich kilku lat na rynku zaroiło się od ofert kupna robotów sprzątających. Nie bez powodu. To świetne urządzenia, które bardzo pomagają utrzymać czystość w mieszkaniu. Doskonale radzą sobie z kurzem, okruszkami czy sierścią. Jakie są możliwości odkurzaczy samojezdnych i czemu warto zastanowić się nad tym, aby zakupić taki produkt?

Jak działa robot sprzątający?

Odkurzacze tradycyjne są duże, ciężkie i wymagają obsługi. Roboty sprzątające to genialne urządzenia, które poruszają się samodzielnie po pomieszczeniach i usuwają zabrudzenia. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to to, aby czyścić pojemnik na kurz i co jakiś czas umyć filtr znajdujący się w środku. O konieczności takich zabiegów w większości przypadków odkurzacz samojezdny poinformuje Cię jednak sam.

bigfotoz/bigstockphoto.com

Urządzenie takie posiada bazę, którą należy podłączyć do prądu. Najlepiej w takim miejscu, aby robot mógł swobodnie wjeżdżać i wyjeżdżać. Jeżeli potrzebujesz, aby posprzątał on podłogę – po prostu wciskasz start. Do niektórych modeli dedykowana jest specjalna aplikacja, dzięki której masz możliwość sterowania robotem z poziomu telefonu. Wówczas możesz wskazać mu konkretne miejsca, które powinien w tym momencie posprzątać. Po skończonej robocie odkurzacz sam skieruje się w stronę bazy. Musi być ona podłączona, aby robot mógł do niej trafić i naładować swoje baterie.

Jak wybrać takie urządzenie?

Zanim wybierzesz model robota, musisz się porządnie zastanowić. Jeżeli skorzystasz z najtańszej oferty – możesz szybko się przekonać, że to była zła decyzja. Dlatego powinieneś przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka parametrów, takich jak:

  • moc silniczka,
  • pojemność pojemnika na kurz,
  • czujniki,
  • pojemność akumulatorka.

Od mocy silnika zależy efektywność pracy robota sprzątającego. A na tym przecież zależy Ci przede wszystkim, prawda? Jeżeli będzie ona zbyt niska, odkurzacz będzie sprzątał powoli i może nie radzić sobie z brudniejszą podłogą. Dlatego lepiej nie decyduj się na urządzenie, które ma mniej niż 35 W.

Pojemność pojemnika, do którego robot wciąga zabrudzenia, również jest dość ważna. To, z jaką częstotliwością będziesz musiał go opróżniać i czyścić, będzie po części decydowało o tym, czy urządzenie dobrze Ci służy. Uwierz, czyszczenie pojemnika po każdym sprzątaniu nie jest ani wygodne, ani przyjemne. Patrz zatem tylko na te odkurzacze, które mają pojemność większą niż pół litra.

Czujniki są różne i na wszystkie warto zwrócić uwagę. Odpowiadają one za orientację robota w terenie. Uskokowe chronią go przed upadkiem z wysokości (np. zjechaniem ze schodów). Zbliżeniowe z kolei odpowiadają za to, aby nie wjeżdżał w meble i inne przedmioty. Czujnik kurzu ma istotny wpływ na to, w jak dokładny sposób robot usuwa zabrudzenia.

Pojemność akumulatora jest bardzo istotnym parametrem. Od niej zależy, jak długo robot będzie w stanie działać bez konieczności ładowania. Lepiej, aby była dość duża. W innym wypadku urządzenie może nie być w stanie wykonać całego sprzątania na jednym ładowaniu.

Roboty sprzątające to urządzenia, które znacznie usprawnią i ułatwią codzienne porządki. Doskonale sprawdzą się szczególnie przy zwierzętach domowych i małych dzieciach, przy których konieczność sprzątania znacząco wzrasta.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. Marzenkaa

    Posiadam roombę jej obsługa i działanie jest banalnie prosto i bardzo skuteczne co bardzo mnie cieszy 🙂 Nie wyobrażam sobie sprzątania bez mojej Dżeki, tak ja nazwałam 🙂

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *