Rodzaje kredytów

Data opublikowania: 6 lipca 2010

PortfelW sytuacji, gdy nie dysponujemy wystarczającą sumą na zaspokojenie naszych potrzeb, najczęściej korzystamy z rozwiązania, jakim są kredyty udzielane przez banki.

W swojej ofercie banki mają kredyty nie tylko w złotówkach, ale także w dolarach amerykańskich, euro, frankach szwajcarskich i funtach brytyjskich. Kredyty dewizowe cieszą się sporym zainteresowaniem ze względu na niższe oprocentowanie. Wiążą się one jednak z ryzykiem wahań kursu waluty, który ustala Narodowy Bank Polski. Każdy bank sam określa tzw. „spread”, czyli różnicę pomiędzy kursem waluty, według którego wypłacany jest kredyt, a tym, według którego klient spłaca raty. W dobie kryzysu banki wolą udzielać kredytów złotowych, promując je na przykład poprzez obniżenie marży.

Większość zaciąganych kredytów to kredyty komercyjne, których koszt ustala bank. Można jednak starać się o kredyt preferencyjny, udzielany na korzystniejszych warunkach. Dofinansowany jest on przez budżet państwa lub fundusze pomocowe Unii Europejskiej. O kredyt preferencyjny mogą ubiegać się rodziny zamierzające kupić mieszkanie, rolnicy na zakup ziarna siewnego lub nawozów, a także instytucje i urzędy, na przykład gminy na budowę sieci kanalizacyjnej.

Najpopularniejszym typem kredytu jest kredyt konsumpcyjny, pozwalający na sfinansowanie dóbr takich jak wyposażenie mieszkania czy wycieczka zagraniczna. Udzielany jest w formie gotówkowej lub towarowej (sprzedaż ratalna), z możliwością zawieszenia spłaty na pewien czas. W ostatnich latach popularny stał się kredyt konsolidacyjny na spłatę zobowiązań w innych instytucjach finansowych. Często spotykanym kredytem jest również kredyt hipoteczny, udzielany na zakup nieruchomości.

Warunkiem uzyskania kredytu jest tak zwana zdolność kredytowa. W przypadku kredytów konsumpcyjnych wystarczy zaświadczenie o zarobkach wydane przez zakład pracy oraz oświadczenie o poddaniu się egzekucji. Udzielając kredytów hipotecznych, banki wymagają dodatkowych zabezpieczeń, takich jak akt własności nieruchomości oraz wkład własny w wysokości nawet 50%. Niektóre banki oferują jednak kredyty bez konieczności posiadania wkładu własnego. Można uzyskać aż do 130% wartości nieruchomości, a okres spłaty wynosi nawet do 40 lat.

Nieprzestrzeganie terminów spłaty niesie za sobą poważne konsekwencje. Bank może naliczyć odsetki, przekazać prawo do należności firmie windykacyjnej, a w skrajnych wypadkach wypowiedzieć umowę kredytową i skierować sprawę na drogę postępowania komorniczego.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *