Rolety, żaluzje, zasłony

Data opublikowania: 23 stycznia 2017

Tworzenie odpowiedniej atmosfery w domu wymaga dawkowania światła. Intymność jest niezwykle ważna, szczególnie gdy nieopodal znajduje się okno sąsiadów. Dlatego instalacja rolet, żaluzji oraz zasłon nie jest niczym zaskakującym. Ponadto każda z tych opcji ma jeszcze dodatkowe funkcje. Rolety automatyczne chronią przed włamaniem, żaluzje pozwalają zadbać o odpowiednią porcję promieni słonecznych w pomieszczeniu, a zasłony pięknie zdobią każdy pokój. Które z nich sprawdza się najlepiej w Twoim mieszkaniu?

Rolety można podzielić na dwie kategorię – rolety i markizy. Obie chronią przed słońcem, zapewniając latem niższą temperaturę i wykonane mogą być z tkaniny bawełnianej, poliestrowej czy nawet włókna szklanego. Różnica dotyczy montażu – rolety stosuje się wewnątrz domu, a markizy na zewnątrz. Popularne są również wersje antywłamaniowe, które nie przepuszczają światła, gdyż zbudowane są z metalowych modułów, które nałożone na siebie tworzą domową fortecę. Proste rolety montowane są na prowadnicy z haczykami, dlatego każdy poradzi sobie z zainstalowaniem ich na okiennej ościeżnicy. Warunkiem jest dobranie odpowiedniej szerokości i długości. Na rynku dostępne są różnorodne kolory i wzory, dzięki czemu rolety pełnią również funkcję dekoracyjną.

khz/bigstockphoto.com

Roleta zasłania cały otwór okienny warstwą materiału. Jego przepuszczalność decyduje o poziomie światła w pomieszczeniu. Jeśli chcemy mieć większą kontrolę nad tym, to warto wybrać żaluzje. Samodzielnie wybieramy układ blaszek, które przepuszczają wiązki promieni słonecznych. Wybierać można między aluminiowymi a drewnianymi. Moda na naturalność sprawia, że te wykonane z drewna są sporo droższe. Cena zależna jest również od wymiaru. Najczęściej montuje się 25 mm, można również wybrać 50 mm, ale sprawdzają się one przy większych oknach.

W przypadku, gdy nasze mieszkanie nie jest narażone na silne słońce, wystarczy wzbogacić okna o zasłony i firany. Wiesza się je na karnisz nad oknami za pomocą zaczepów lub zwykłych haczyków. Subtelny materiał, który pięknie się układa i powiewa na wietrze, gwarantuje intymność i dopełnia aranżację wnętrza. Śnieżnobiałe firany dodają lekkości w każdym pokoju, a jeśli zestawiamy je z intensywniejszym kolorem kotar, które rozsuwa się tylko w razie konieczności, okno staje się ważnym elementem wystroju. Wybór jednego z trzech przestawionych rozwiązań jest ściśle uzależniony od naszych potrzeb i funkcji pomieszczenia. Silnie świecące słońce w gabinecie czy salonie może przeszkadzać. Natomiast w sypialni promienie słońca są bardzo mile widziane.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *