Rosną koszty kredytu hipotecznego

Data opublikowania: 20 lutego 2020

W ostatnim czasie rosną nie tylko ceny nieruchomości. Więcej płacimy również za kredyty hipoteczne. Banki nie dość, że podnoszą wymagania wobec klientów, to podwyższają stawki marż, opłat i ubezpieczeń.

Porównując oferty kredytowe poszczególnych banków pod uwagę bierze się między innymi marżę, bo to właśnie ten wskaźnik banki ustalają indywidualnie i wpływa on na koszt całkowity kredytu. Jednak w ostatnim czasie banki podnoszą również opłaty dodatkowe, jakie obciążają kredytobiorcę, w tym ubezpieczenie i prowizję. Jak wskazują eksperci HRE Investments koszty te są najwyższe od sześciu lat.

sureeporn/bigstockphoto.com

Z uwagi na niskie stopy procentowe panuje przekonanie, że obecnie kredyty hipoteczne są tanie. I rzeczywiście, jeśli weźmie się pod uwagę ten właśnie czynnik, będzie to prawda, ponieważ stopy są najniższe w historii i stan ten utrzymuje się już któryś rok. Na koszty kredytu składa się jednak wiele elementów. Poza odsetkami, które są składnikiem zmiennym, dochodzi jeszcze marża banku, która jest elementem stałym. Z tego właśnie powodu to właśnie marża jest głównym kryterium porównawczym ofert banków. Z analizowanych danych wynika, że średnia marża w grudniu ubiegłego roku była sporo wyższa od średniej z ostatnich 15 lat. Jednak na marży dodatkowe koszty kredytu hipotecznego się nie kończą.

Narodowy Bank Polski zebrał dane o kredytach hipotecznych, które pokazują, że w ostatnim czasie banki podnoszą również opłaty dodatkowe. W grudniu do marży klienci musieli doliczyć jeszcze około 18% kosztów. Jest to już wymierna kwota, a przy tym najwyższa od sześciu lat. Biorąc pod uwagę wszystkie te elementy Rzeczywista Stopa Procentowa (RRSO) uwzględniająca ogól kosztów, jakie przy zaciąganiu kredytu należy ponieść, wyniosła w grudniu 2019 roku 4,87%, podczas gdy w marcu 2016 roku było to 4,41%.

Poza marżą i oprocentowaniem przyszły kredytobiorca musi się liczyć z koniecznością zapłaty ubezpieczenia (nawet kilku rodzajów, np. na życie, od utraty pracy, następstw nieszczęśliwych wypadków), prowizji banku, czy opłaty za wycenę nieruchomości. Często będzie musiał skorzystać z dodatkowych produktów bankowych, takich jak konto osobiste, czy karta kredytowa, które również wiążą się z miesięcznymi opłatami.

Nie można przy tym zapominać, że i sama marża ulega regularnym podwyżkom. W grudniu jej średnia stawka wynosiła 2,67%, podczas gdy w czerwcu było to jeszcze 2,53%. Mimo, iż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie jest to znaczna różnica, to już w trzydziestoletnim okresie kredytowania mogą to być dodatkowe koszty rzędu kilku tysięcy złotych.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *