Rosną koszty utrzymania domu

Data opublikowania: 25 lipca 2019

Okazuje się, że przeciętna polska rodzina miesięcznie na utrzymanie domu wydaje 930 złotych. To o 15 złotych więcej niż rok temu. Z czego to wynika? Przede wszystkim z kosztowniejszych usług wywozu śmieci, wzrostu czynszu czy rachunków za gaz. Nawet zamrożenie cen energii w tym przypadku niewiele pomogło.

Z danych GUS wynika, że w ciągu ostatniego roku podrożał głównie wywóz śmieci i to aż o 20%. Więcej niż rok temu płaci się za usługi związane z domem – średnio o 5%. Mowa w tym przypadku o naprawach czy usłudze sprzątania. Jednak podwyżki tego typu nie zaskakują, bo i Polacy zarabiają coraz więcej. W ostatnim roku o 4,5% podrożał również gaz. Wzrosły czynsze płacone przez najemcom właścicielom lokali – o 4,2%. W Polsce cały czas dominuje najem o stawkach nierynkowych (mieszkania komunalne czy zakładowe). Ten wzrost cen nie ma związku ze stawkami płaconym osobom, które kupiły mieszkania z myślą o ich wynajmie.

Rekomendacja S

fot. Adam88x/bigstockphoto.com

Tak naprawdę jedynymi składnikami niższych niż rok temu rachunków są AGD i energia elektryczna. Dzięki interwencji rządu za energię płaci się obecnie o 5,8% mniej niż rok temu. Trochę tańsze są urządzenia AGD – o 1,3%.

W czerwcu tego roku łączny koszt utrzymania i prowadzenia domu był o 1,7% wyższy niż rok temu. To oznacza dynamikę wzrostu niższą niż inflacja, która w czerwcu wyniosła 2,6% w skali roku. Efekty dała tym samym interwencja rządu na rynku energii elektrycznej. Z drugiej strony nie zatrzymano wzrostu kosztów utrzymania domu. Przeciętna polska rodzina składająca się z trzech osób na utrzymanie i wyposażenie mieszkania w czerwcu tego roku wydała 930 złotych. W skład tej kwoty wchodzą wydatki na ogrzewanie i nośniki energii (stanowią one niemal 40% łącznych kosztów), a także inne media, czynsze dla właścicieli mieszkań, zakup AGD i mebli, wywóz śmieci, zakup oświetlenie czy dekoracji, remonty. Kwota ta nie obejmuje jednak kosztów kredytów hipotecznych. Te oczywiście w przypadku rodzin zadłużonych pochłaniają spore sumy. Nie uwzględniono ponadto podatków i innych opłat, które mają związek z posiadaniem nieruchomości. Podane koszty są uśrednione dla całego kraju. Osoby, które mieszkają w małych mieszkaniach wydają na ich utrzymanie mniej niż te zamieszkujące okazałe domy i apartamenty.

Z najnowszych danych przygotowanych przez HRE Investments wynika jednoznacznie, że w tym roku przeciętna polska rodzina składająca się z trzech osób wydaje na utrzymanie i wyposażenie domu o 15 złotych więcej niż rok temu. Kwota ta może być wyższa, gdy zsumuje się wydatki z drugiej połowy roku 2019. Okazuje się, że w ostatnich latach średnie wydatki na utrzymanie i wyposażenie domów czy mieszkań rosły szybciej niż wynikało to z samego wzrostu cen. Poprawia się sytuacja finansowa Polaków, którzy coraz więcej wydają i stają się coraz bardziej konsumentami. Trudno się jednak temu zjawisku dziwić. Z danych GUS w latach 2007-2018 dochód przypadający na jedną osobę nominalnie wzrósł aż o 82%. Uwzględniając inflację, a więc realnie wzrósł aż o 47%. To naprawdę imponujący wynik.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *