Rośnie koszt utrzymania mieszkania – gdzie i dlaczego?

Data opublikowania: 29 stycznia 2014

PortfelChociaż nie były to horrendalne podwyżki, to jednak na przestrzeni minionego roku koszty utrzymania mieszkań w Polsce zwiększyły się. Wynikało to głównie ze wzrostu opłat za wywóz śmieci, a także za wodę i usługi kanalizacyjne. Łącznie koszt utrzymania mieszkania przez przeciętną polską rodzinę wzrósł o 18,90 zł. Z drugiej strony, potaniał gaz. Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że liczona w grudniu 2013 r. ogólna inflacja wyniosła w ujęciu rocznym 0,7%.

W kategorii usług i produktów związanych z utrzymaniem oraz wyposażeniem lokali mieszkalnych ceny wzrosły w porównaniu do grudnia 2012 r. o 1,8%. Najbardziej, bo o niemal 30% podrożały usługi związane z wywozem śmieci. To efekt ustawy śmieciowej, która weszła w życie wraz z 1 lipca 2013 r. Zgodnie z nią, to gminy mają być odpowiedzialne za wybór firmy, która będzie zajmowała się wywozem śmieci z danego terenu. Oznacza to, że przeciętny Polak nie ma już wpływu na wysokość opłat, jakie w związku z tym poniesie.

Oprócz tego, znacznie podrożały usługi kanalizacyjne. Uśredniona zwyżka cen w tej kategorii wynosiła na przestrzeni roku 6,0%. Za dostawy wody musieliśmy w 2013 r. płacić o 4,7% więcej niż w grudniu roku 2012. Dość znacznie podrożało również ciepło czerpane z sieci. W tym wypadku podwyżki sięgały przeciętnie poziomu 4,5%. Pocieszeniem może być jednak fakt, że poza gazem, który potaniał o 6,1%, zaobserwowaliśmy także obniżkę opłat związanych ze sprzętem gospodarstwa domowego. Jego ceny skurczyły się o 1,3%.

Koszt utrzymania mieszkania jest w Polsce relatywnie wysoki. Chociaż nie wyróżnia się on w żaden szczególny sposób na tle Europy, to jednak w relacji do naszych zarobków, jest naprawdę duży. Przypomnijmy, że przeciętne wynagrodzenie krajowe tylko nieznacznie przekracza obecnie 4200 zł brutto, a minimalna płaca to zaledwie 1680 zł. Natomiast średni koszt utrzymania lokalu mieszkalnego przez czteroosobową rodzinę obecnie wynosi w Polsce 874 zł, co znaczy, że drugi raz z rzędu utrzymał się na jednakowym poziomie. Dokładniejsze wyliczenia GUS wskazują, że przeciętny obywatel naszego kraju na utrzymanie mieszkania musi wydać 21% swojego miesięcznego budżetu. Największe kwoty przeznaczane są na nośniki energii. Wydatki z nimi związane stanowią przeszło połowę całej sumy wydawanej na lokum.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *