Rośnie liczba komorniczych licytacji

Data opublikowania: 7 lipca 2014

Chociaż poprawia się ogólna sytuacja gospodarcza w naszym kraju, to jednak okazuje się, że wcale nie hamuje to wzrostu liczby licytacji komorniczych. Szczególnie widoczny jest ten problem na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Według zebranych danych, w bieżącym roku drastycznie wzrosła liczba licytowanych przez komorników nieruchomości. Zakłada się, że w całym roku 2014 może dojść do zlicytowania nawet do 40 tysięcy budynków. Eksperci zauważają, że wyraźny wzrost liczby licytacji komorniczych dotyczących nieruchomości widać praktycznie od samego początku kryzysu, czyli od lat 2008-2009.

Taki stan rzeczy może jednak obecnie nieco dziwić. Co prawda, nie było zaskoczeniem, gdy przybywało nieopłacanych i przejmowanych przez komorników nieruchomości w czasie trwania kryzysu, gdy rosło bezrobocie, zmniejszała się liczba firm chcących zatrudniać, a ogólna sytuacja materialna Polaków wyraźnie ulegała pogorszeniu. Trudniej jest jednak wytłumaczyć dalszy wzrost licytacji komorniczych w czasach, kiedy gospodarka zaczęła wreszcie powoli wychodzić ze wspomnianego dołka. Przy okazji, jak grzyby po deszczu pojawiają się komornicze serwisy licytacyjne, które pozwalają na uzyskanie rzeczy z licytacji drogą internetową. Jak to się dzieje, że wciąż tak wiele pracy mają komornicy?

Odwrócony kredyt hipotecznyKrajowa Rada Komornicza zauważa, że wiele zaległości płatniczych związanych z rynkiem nieruchomości ciągnie się już od dłuższego czasu. W efekcie, narosły odsetki, które sprawiają, że aktualna kwota do spłaty jest duża wyższa od tej, o której była mowa przed kilku laty. Sprawy zgłaszane są do komorników dopiero teraz, gdy długi wyraźnie się powiększyły. Ponadto, część z nich to sprawy prowadzone przez komorników od dłuższego czasu, lecz dopiero teraz upłynął okres, po którym budynki można wystawić na licytację, bo nie widać szans na ich spłatę.

Niestety, przewidywania KRK nie są najlepsze. Zakłada się, że w najbliższych latach liczba komorniczych przejęć nieruchomości będzie jeszcze rosła. Tak, jak obecnie, będzie to głównie efekt dawnych zaległości w płatnościach, o których informacje dopiero teraz docierają do komorników. Narastające długi są coraz trudniejsze do spłacenia, a to sprawia, że nawet jednostki, które wyszły na finansową prostą, nie są w stanie zebrać środków pokrywających zarówno dług, jak i odsetki. W wielu przypadkach licytacja komornicza okazuje się być jedynym sposobem uregulowania należności.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *