Rośnie popularność domów pasywnych

Data opublikowania: 14 kwietnia 2014

Domy pasywne, czyli nieruchomości samowystarczalne, niewymagające dodatkowego ogrzewania, stają się w naszym kraju coraz popularniejsze. Wciąż jednak daleko nam do budowania ich na taką skalę, jak ma to miejsce w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi wybudowali do tej pory ok. 40 tysięcy nieruchomości tego typu. W Polsce powstało ich na razie zaledwie 30. Mimo to, eksperci spodziewają się, że liczba Polaków chcących inwestować w takie projekty będzie rosła.

W czym tkwi siła domów pasywnych?

Domy pasywne są ekologiczne, a do tego ekonomiczne. Buduje się je przy zastosowaniu takich technologii, które pozwalają na ograniczenie zużycia energii do minimum. Podczas ich budowy, z reguły wcale nie instaluje się systemu grzewczego. Rozwiązanie to jest korzystne w tak znacznym stopniu, że Unia Europejska wydała już nawet dyrektywę, zgodnie z którą od 2020 r. wszystkie domy powstające w krajach unijnych mają mieć charakter pasywny. Dzięki temu, zużycie energii miałoby być prawie zerowe. Natomiast ta energia, która jest dostarczana do domów pasywnych, powinna być dostarczana z odnawialnych źródeł energii.

Solar Cells.

Domy pasywne = domy ekonomiczne

Rozwiązania zastosowane w domach pasywnych powodują, że są to budynki bardzo tanie w utrzymaniu. Niestety, ich budowa wymaga większego wkładu finansowego niż postawienie klasycznego domu jednorodzinnego. Różnica w koszcie budowy wynosi ok. 15%-20%. Pocieszeniem może być fakt, że z każdym rokiem ceny będą spadać, ponieważ technologie są coraz lepiej znane, a do tego stale upraszczane. Wkrótce firmy budowlane będą już bardziej doświadczone w stawianiu takich nieruchomości, więc zapewne obniżą ceny wykonywania takich usług.

Eksperci twierdzą, że popularność domów pasywnych rośnie w naszym kraju tak powoli, ponieważ nie są one w żaden sposób promowane, a ludzie niewiele o nich wiedzą i dlatego nie patrzą na nie przychylnym okiem. Zniechęcające bywa również to, że w domu pasywnym trzeba nauczyć się żyć. Należy przyzwyczaić się do jego obsługi, a Polacy przyzwyczajeni są do tradycyjnych rozwiązań i nie mają ochoty inwestować w budynek, który będzie wymagał specjalnej pielęgnacji. Choć specjaliści zapewniają, że z czasem wszystko staje się proste, to jednak obawy wynikające z braku zrozumienia zasad postępowania w takim domu powodują, że nie chcemy zamieszkać w budynku, który będzie wydawał nam się trudny w obsłudze.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *