Rośnie popularność MdM – już 1,7 mld kredytów

Data opublikowania: 29 września 2014

Chociaż początkowo wiele osób sceptycznie podchodziło do programu Mieszkanie dla Młodych, to jednak spotkał się on z dużym zainteresowaniem wśród Polaków. W jego ramach udzielono kredytów na łączną kwotę sięgającą już 1,7 miliarda złotych. Z opcji skorzystały na razie 9 353 osoby. Dane na ten temat zostały opublikowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Szczegółowe odczyty wskazały, że złożono niemal 11 tysięcy wniosków o rządowe dofinansowanie w ramach MdM. Ich ogólna kwota sięgnęła 250 mln złotych. Nie wszystkie spośród wniosków zostały już rozpatrzone.

Rośnie popularność programu MdMMimo że po zakończeniu programu dopłat Rodzina na Swoim wielu ekspertów twierdziło, iż trudno będzie zastąpić ją Mieszkaniem dla Młodych, to jednak odnotowane zainteresowanie pokazuje, że nowy projekt celuje w potrzeby młodych obywateli naszego kraju. Zgodnie z pierwotnymi założeniami, opcja dofinansowania kierowana jest tu do osób mających nie więcej niż 35 lat. Mogą być samotne lub w związku małżeńskim. Muszą nabyć mieszkanie mające nie więcej niż 75  mkw lub dom jednorodzinny o powierzchni nieprzekraczającej 100 mkw. Nieruchomości muszą pochodzić z rynku pierwotnego. Niemniej jednak, jeśli osoba lub małżeństwo posiada troje lub więcej dzieci, limit metrażowy wynosi odpowiednio 85 mkw oraz 110 mkw. Dodatkowo, do programu kwalifikują się osoby zaciągające kredyt na min. 50% ceny lokum na czas nie krótszy niż 15 lat. Dopłaty wynoszą 10% dla osób samotnych lub małżeństw bezdzietnych i 15% dla osób mających dzieci. Jeśli w ciągu 5 lat od zakupu nieruchomości pojawi się trzecie, czwarte lub następne dziecko, to w ramach dofinansowania można otrzymać kolejnych 5% wartości mieszkania bądź domu.

MdM spotkał się ze sporą krytyką z powodu tego, że kierowany jest wyłącznie do osób nabywających nieruchomość na rynku pierwotnym. Według ekspertów, nie mogą korzystać z niego osoby mniej zamożne. Wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Klepacki zauważył jednak, że uśredniona cena 1 mkw na rynku pierwotnym to w Polsce 4100 zł, co nie jest zbyt wygórowaną stawką i powinno znajdować się w zasięgu osób wykazujących zdolność kredytową i mających szansę na kredyt w wysokości pozwalającej na zakup nieruchomości. Dotychczasowe statystyki dotyczące zainteresowania programem potwierdzają tę opinię.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *