Rośnie poziom przeterminowanych długów w branży budowlanej

Data opublikowania: 18 czerwca 2014

Branża budowlana, choć notuje coraz lepsze wyniki, wciąż jednak ewidentnie jest jedną z tych dziedzin, które radzą sobie najgorzej. Niedawno okazało się, że stale rośnie w niej poziom przeterminowanych długów. Tak przynajmniej wynika z danych, jakie opublikowała firma Euler Hermes Collections. Co więcej, to właśnie branża budowlana jest w tej kwestii liderem mimo, że największy wzrost przeterminowanych zadłużeń odnotowano w branży AGD.

Pocieszeniem może być jednak fakt, że wraz ze wzrostem zadłużeń, które nie są opłacane w terminie, zwiększa się w budowlance także odsetek tych, które są spłacane terminowo. Jednocześnie, liczba długo niespłacanych zadłużeń i tak zmalała na przestrzeni ostatnich miesięcy. Według wyliczeń, na przełomie roku obniżyła się z poziomu 11,1% do 9,6%. Przypomnijmy, że długami przeterminowanymi nazywa się wszystkie te należności, które nie są spłacane dłużej niż 4 miesiące.

business, education, school, documents, people concept - busines

Poprawa sytuacji w branży budowlanej wynika z kilku czynników. Przede wszystkim, polepszeniu sprzyjała krótka i ciepła zima. Warunki atmosferyczne były na tyle korzystne, że wiele prac, np. te wykończeniowe, w ogóle nie ustało. W efekcie, przedsiębiorstwom budowlanym udawało się notować stałe zyski. Wsparciem dla budowlanki była także ogólna poprawa sytuacji gospodarczej w kraju. Ludziom zaczyna żyć się coraz lepiej, a to powoduje, że coraz śmielej rozpoczynają nowe budowy. Coraz lepiej wygląda też sprawa inwestycji publicznych. Dodatkowo, mija zastój obserwowany w branży po zakończeniu serii przedsięwzięć związanych z przygotowaniami do Euro 2012.

Analizując wyniki najnowszych badań, eksperci pracujący dla Euler Hermes Collections podkreślili, że największy przyrost przeterminowanych długów zaobserwowano w branży AGD, ponieważ właśnie w niej zauważalna jest wyjątkowo niska zbywalność produktów. Dodatkowo, wiele z nich zalega w magazynach. W kwietniu tego roku przeterminowane zadłużenia odnotowano również w branży stalowej, gdzie stanowiły on 2,9% długów. Poza tym, pojawiały się w kategorii artykułów spożywczych, gdzie było to 1,3% produktów oraz w branży RTV, gdzie wynosiły 0,9%. Należy jednak dodać, że w kwestii artykułów spożywczych zauważono spadek w porównaniu z kwietniem poprzedniego roku o 0,2%. Natomiast w kategoriach takich, jak RTV i branża stalowa były to wzrosty w ujęciu rocznym wynoszące odpowiednio 0,4% oraz 0,1%.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. AGMAinvest

    To fakt – ostatnio zimy w miarę pozwalają na kontynuowanie prac budowlanych i rzeczywiście coraz więcej ludzi decyduje się na budowę swojego domu. Niestety z drugiej strony coraz częściej można zaobserwować sytuację, że Klienci nie chcą płacić w terminie za wykonaną pracę – co ma pewnie znaczny wpływ na rosnący poziom przeterminowanych długów w branży budowlanej.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *