Rośnie rynek nieruchomości biurowych

Data opublikowania: 31 sierpnia 2015

Zainteresowanie sektorem nieruchomości biurowych tylko w II kwartale tego roku przełożyło się na wartość transakcji wynoszącą 394 mln euro, obrót w nieruchomościach handlowych wyniósł 380 mln euro, a 52 mln euro zainwestowano w sektor magazynowy.

Dynamiczny rozwój sektora nieruchomości biurowych widać przede wszystkim w Warszawie, gdzie wieżowce rosną w rekordowym tempie. W bieżącym roku do użytku zostaną oddane biura o powierzchni 360 tysięcy metrów kwadratowych, zwiększa się też ilość zawieranych umów najmu.

Rośnie rynek nieruchomości biurowych

fot. Flynt/bigstockphoto.com

Podobnie wygląda sytuacja w wielkich aglomeracjach miejskich, gdzie w pierwszej połowie roku zawarto umowy najmu na ponad 217 tysięcy metrów kwadratowych. Dotyczy to: Wrocławia, Trójmiasta. Krakowa. Poznania, Łodzi i Katowic, gdzie łączna powierzchnia wynajętych biur stanowi 66 procent rynku warszawskiego. Dostęp do taniego kapitału sprzyja realizacji biurowców nawet bez podpisanej wcześniej umowy najmu, przez co ryzyko inwestycyjne spada na deweloperów. Rośnie zatem ilość pustostanów biurowych zarówno w Warszawie, gdzie wskaźnik w połowie bieżącego roku przekroczył 14 procent, jak i w innych miastach polskich, a w sześciu największych aglomeracjach wynosi w granicach 10 procent.

Najwięcej wynajmowanej powierzchni biurowej w stolicy przypada na sektor bankowo-finansowy i informatyczny, nieco mniej na sektor publiczny. Największym zainteresowaniem cieszą się powierzchnie w centrum stolicy, gdzie dostępność dwóch linii metra, a zatem dojazd z każdej części miasta nie sprawia problemów. Duże wzięcie mają też powierzchnie nowoczesne, przystosowane już na etapie budowy do danego sektora. Takim przykładem jest kompleks trzech budynków Adgar w Alejach Jerozolimskich, gdzie w zielonym otoczeniu i komfortowych warunkach pracy jest około 16 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowych z miejscami parkingowymi oraz budynek sportowy Adgar Fit z minibasenami i profesjonalnym centrum medycyny sportowej.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *