Rośnie zainteresowanie kupnem mieszkań

Data opublikowania: 17 czerwca 2015

Boom mieszkaniowy, szczególnie na nowe mieszkania, spowodowany jest w głównej mierze obniżką cen lokali i niską stopą procentową kredytów bankowych. Czas oszczędzania na własne mieszkanie jest corocznie krótszy z powodu obniżki cen mieszkań oraz wzrostu zamożności społeczeństwa. Jednakże bez pomocy państwa (ulgi dla młodych małżeństw, dogodne kredytowanie itp.) może nastąpić znaczne spowolnienie sprzedaży.

Wzrasta sprzedaż mieszkań

fot. Yastremska/bigstockphoto.com

Pierwszy boom mieszkaniowy datuje się na lata 2007-2008, gdzie w dużych aglomeracjach miejskich sprzedano około 36 tysięcy lokali. Drugi natomiast odzwierciedla się dużym przyspieszeniem sprzedaży w latach 2013-2014, gdzie tylko w 2014 roku sprzedano 43 tysiące mieszkań. Podobnie ma wyglądać obrót lokalami w bieżącym roku i tylko w I kwartale dokonano 11,5 tysiąca transakcji głównie z rynku pierwotnego. Uważa się, że największy dołek cenowy minął, a ceny lokali zaczynają się podnosić, stąd też przyspieszenie decyzji zakupu mieszkania.

Mieszkanie stało się również lokatą kapitału i często wygrywa konkurencję z lokatami bankowymi. Budowa lokali czynszowych i wynajem mieszkań w centrum miasta lub nieco oddalonych, ale mających możliwość szybkiego dotarcia do centrum, stało się modne i opłacalne.

Deweloperzy w ubiegłym roku zakupili grunty i rozpoczęli wiele inwestycji mieszkaniowych. Zwiększyła się również dostępność mieszkań objętych programem MdM. Pomoc rodzinom wielodzietnym i przygotowywana nowelizacja dopłat umożliwia wielu rodzinom nabycie lokalu. Doświadczenie praktyczne z kredytami frankowymi powoduje, że zarówno kredytobiorcy, jak i banki wykazują większy rozsądek, a deweloperzy elastycznie reagują na sytuację rynkową. Ze sprawozdań finansowych deweloperów według statystyki GUS wynika, że stopa zwrotu kapitału własnego wynosi ponad 20% i jest to dobry prognostyk na najbliższe lata. Duży wybór w miarę tanich lokali i stabilność oprocentowania kredytów, jak również pomoc państwa oraz poprawa gospodarki dają nadzieję na stały wzrost sprzedaży mieszkań.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *