Rynek kredytów mieszkaniowych w 2015 bez boomu

Data opublikowania: 5 stycznia 2015

Choć nowy rok z reguły niesie za sobą jakieś zmiany, to jednak nie należy się ich spodziewać na polskim rynku kredytów mieszkaniowych. Analitycy twierdzą, że mimo programu „Mieszkanie dla Młodych”, nie będzie widać wyraźnego wzrostu ich liczby.

Pomimo że program dopłat rządowych „Mieszkanie dla Młodych” będzie kontynuowany zarówno w tym, jak i w następnym roku, to jednak analitycy sądzą, iż nie zwiększy to zainteresowania kredytami mieszkaniowymi. Według specjalistów nie pomogą też wyjątkowo niskie stopy procentowe. Chociaż dają nam one szansę na względnie niskie oprocentowanie spłacanych rat, to jednak okazuje się, że Polacy wolą kredyty konsumpcyjne i to ta grupa produktów finansowych będzie zdecydowanie popularniejsza w 2015 r.

Prognozy mieszkaniowe na 2015Powód, dla którego „MdM” nie zwiększy zainteresowania kredytami mieszkaniowymi, jest bardzo prozaiczny. Polaków zniechęcą do tego nowe wymogi dotyczące wysokości wkładu własnego. Od 1 stycznia 2015 r. jest on dwukrotnie wyższy niż w 2014 r. Teraz kredytobiorca będzie musiał dysponować kwotą stanowiącą równowartość 10% a nie 5% wartości domu, by móc otrzymać kredyt. Wynika to z faktu, że zgodnie ze sporządzoną przez Komisję Nadzoru Finansowego rekomendacją S, wkład własny zostanie powiększony o prowizję, opłaty okołokredytowe, podatki i opłaty notarialne.

Część ekspertów zakłada, że bardziej rygorystyczne wymogi odnośnie wkładu własnego ograniczą liczbę osób mogących starać się o kredyt mieszkaniowy. Jednocześnie zwraca się uwagę na niskie oprocentowania i szansę na dalsze cięcie stóp procentowych. Dochodzą do tego przewidywania, jakoby osoby, które zrezygnują z nieopłacalnych już lokat, miałyby ulokować oszczędności w mieszkaniach. Zmieniając sposób inwestycji, będą stymulowały rynek kredytów. To powoduje, że przeciętne prognozy zakładają utrzymanie wielkości rynku kredytów mieszkaniowych na poziomie zbliżonym do tego z minionego roku.

Jeden z analityków pracujących dla Home Broker ostrzega jednak, że w pierwszych miesiącach bieżącego roku sytuacja na rynku tego typu kredytów może się nieco pogorszyć. Optymistycznie zakłada jednak, że Polacy dość szybko przyzwyczają się do nowych wymagań i zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi powróci do poziomu z ostatnich miesięcy. Niezależni analitycy zakładają, że w tym roku udzielonych może zostać nawet ok. 200 tysięcy kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości sięgającej ok. 34 miliardów złotych.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *