Rynek luksusowych nieruchomości według raportu Deloitte

Data opublikowania: 18 listopada 2019

Obecnie w Polsce na rynku nieruchomości zauważamy duży trend wzrostowy. Dotyczy to również tych najdroższych lokali, czyli nieruchomości luksusowych.

Jako luksusową nieruchomość należy rozumieć mieszkania o wysokim standardzie wykończenia, ciekawym designie, mieszkania w zabytkowych kamienicach i luksusowych budynkach, w których usługi świadczy np. concierge, apartamenty położone w drapaczach chmur, wille jednorodzinne w atrakcyjnych lokalizacjach, a także nowoczesne projekty loftowe.

PlusONE/bigstockphoto.com

Ceny nieruchomości luksusowych w Polsce wzrosły o 16 proc. w roku 2018 – tak wynika z raportu firmy doradczej Deloitte. Są perspektywy na dalszy wzrost. Czynnikiem, który wpływa na taki stan rzeczy jest sytuacja geopolityczna i gospodarcza. Europa środkowo-wschodnia jest atrakcyjnym kierunkiem inwestycyjnym, ponieważ obecnie jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków. Dodatkowym czynnikiem, który może wpłynąć na decyzje inwestorów jest Brexit. Z tego względu inwestorzy będą szukać okazji do inwestowania poza krajami „Starej Unii”, co prawdopodobnie tylko wzmocni trend wzrostowy cen nieruchomości luksusowych w tym regionie.

Warszawa najtańsza w porównaniu z zagranicznymi rynkami

Analitycy firmy Deloitte przeanalizowali rynki nieruchomości luksusowych w największych miastach Europy i Ameryki Północnej: w Warszawie, Berlinie, Wiedniu, Pradze, Londynie, Paryżu, Chicago i Nowym Jorku. Stolica naszego kraju uplasowała się na ostatnim miejscu w tym rankingu z ceną 5 – 8,5 tys. euro za metr kwadratowy, choć jednocześnie należy zaznaczyć, że wzrost cen nieruchomości luksusowych w 2018 był największy właśnie w Warszawie.

Dla porównania, w Londynie ceny luksusowych nieruchomości wynoszą 25 – 30 tys. euro za metr kwadratowy i spadły o 4,4 proc. rok do roku.

W stolicy Czech ceny wynoszą 6 – 16 tys. euro za metr kwadratowy i spadły o 0,8 proc. Prognozy mówią, że w perspektywie kilku lat ceny nieruchomości luksusowych w Warszawie i Pradze mogą się wyrównać.

W innych miastach ceny nieruchomości luksusowych wzrosły, choć nie tak znacząco jak w Warszawie. W Berlinie wzrost cen był na poziome 10 proc. rok do roku i średnia cena takiej nieruchomości wyniosła 10 – 20 tys. euro za metr kwadratowy. W Paryżu wzrost był na poziome 5,3 proc. i za luksusową nieruchomość w mieście zakochanych należy zapłacić 15 – 25 tys. euro za metr kwadratowy, w stolicy Austrii ceny luksusowych nieruchomości wzrosły o 0,7 proc. i za metr kwadratowy trzeba zapłacić 15 – 20 tys. euro za metr kwadratowy.

Za oceanem ceny nieruchomości luksusowych są najwyższe i w Nowy Jorku za metr kwadratowy luksusu trzeba wydać kwotę rzędu 31 – 57 tys. euro.

Stolica najdroższa w Polsce

Jeśli chodzi o miasta w Polsce, najwyższy udział w rynku nieruchomości luksusowych ma Warszawa (42 proc.), dalej Trójmiasto (9 proc.), na trzecim miejscu Kraków, ex aequo z Wrocławiem (5 proc.)

Jeśli chodzi o ogólny rynek nieruchomości, najwyższe ceny mają mieszkania położone w Trójmieście, dokładnie w Sopocie. Najdroższą dzielnicą Sopotu, a zarazem Polski jest Dolny Sopot, tam za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio 17 tys. złotych. Natomiast najdroższym adresem w Polsce jest Złota 44 w Warszawie, za metr trzeba zapłacić tu średnio 8,5 tys. euro, a ceny luksusowych apartamentów zaczynają się od 650 tys. euro.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *