Rynek nieruchomości na świecie odbija się po spadkach

Data opublikowania: 21 listopada 2013

Rynek nieruchomościDużo mówi się ostatnio o dobrej sytuacji na polskim rynku nieruchomości, jednak poprawę w tej kwestii widać na całym świecie. Dane zebrane przez Lion’s Bank jednoznacznie pokazują, że w coraz większej liczbie krajów zauważalny jest wzrost wartości domów i mieszkań. Po przeanalizowaniu sytuacji na rynku nieruchomości w 32 państwach okazało się, że aż w 20 z nich w ostatnim roku wzrosła wartość mieszkań i domów. Spadki dotyczyły 9 krajów, przy czym większość z nich to państwa leżące w południowej części Europy, czyli te najbardziej pogrążone w kryzysie. W 3 krajach ceny nieruchomości były względnie stabilne – zmiany ich wartości nie przekraczały 0,5% w stosunku do poprzedniego roku.

Wyliczenie dotyczące przeciętnej zmiany wartości we wszystkich badanych krajach wskazują, że wynosiła ona 1,8% w ujęciu rocznym. Rezultat ten jest wyraźnie lepszy niż w ubiegłym roku, gdy średnia zmiana znajdowała się na minusie. Eksperci badający sytuację na światowym rynku nieruchomości zaznaczają jednak, że jest ona dość zróżnicowana, a wyniki konkretnych krajów mają spory związek z tym, w jakim regionie te państwa leżą. Okazuje się, że najgorzej jest w Europie Południowej, gdzie ceny nieruchomości częściej spadają, niż rosną. Zapewne wynika to z kryzysu gospodarczego, który na Starym Kontynencie w największym stopniu dotknął właśnie kraje z południa. Jeśli natomiast chodzi o wzrosty, to obserwowalne są one, przede wszystkim, w Azji.

Dane zebrane przez Lion’s Bank jednoznacznie wskazują, że najlepsza sytuacja panuje na azjatyckim rynku nieruchomości. Najlepszym tego przykładem jest Hongkong, w którym w samym II kwartale tego roku średnia wartość nieruchomości wzrosła aż o 19,2% w ujęciu rocznym. Dodaje się przy tym, że od 2008r. indeks cen tamtejszych nieruchomości zanotował skok o przeszło 90%. Rynek nieruchomości dynamicznie rozwija się też na Tajwanie, gdzie w II kwartale 2013r. ten sam indeks wzrósł o 15,4% r/r, a na przestrzeni ostatnich 5 lat o ponad 70%. W Indiach w II kwartale ceny mieszkań i domów wzrosły o 11,76%, a w Chinach o 11,2%.

Poza tym, analitycy zwracają uwagę na Stany Zjednoczone, w których ceny nieruchomości wzrosły w tym czasie o 9,5% mimo że jeszcze niedawno tamtejszy rynek nieruchomości przechodził trudne chwile. Odbicie, jednak znacznie mniejsze, widać również w Wielkiej Brytanii, gdzie w II kwartale wartość nieruchomości zwiększyła się o 3% w ujęciu rocznym. Choć nie jest to wiele, to jednak systematyczne wzrosty mogą wyprowadzić tamtejszy rynek z kryzysu.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *