Rynek nieruchomości w 2018 r. – podsumowanie

Data opublikowania: 14 stycznia 2019

Rok 2018 zapisał się w historii nieruchomości głównie ze względu na błyskawiczny wzrost cen mieszkań, które tylko podkręciły popyt, wchodzącą w życie ustawę o ochronie danych osobowych RODO i znaczne ożywienie na rynku kredytów.

Ceny w górę

Od 9 miesięcy możemy odnotować stały wzrost Indeksu Cen Transakcyjnych. Ten wskaźnik obrazujący cenę mieszkań w największych polskich miastach jest o 13,4 proc. wyższy niż rok temu. Pomimo wielu pojawiających się sygnałów o dobiegającej kresu hossie kupujących wciąż przybywa, co przekłada się na nadal rosnące ceny mieszkań.

AndreyPopov/bigstockphoto.com

Przez wciąż rosnące ceny nieruchomości najem, a więc i inwestowanie w lokale mieszkalne, stał się mniej opłacalny. Wciąż jednak generuje zysk ok. 5,18 proc. netto w skali roku, co w porównaniu z oprocentowaniem lokat jest dobrym wynikiem. Bowiem według danych NBP aktualnie przeciętne oprocentowanie lokat bankowych (po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych) jest na poziomie ok. 1,3 proc. Przy inflacji wynoszącej ok. 2 proc. środki zdeponowane w banku tracą więc na wartości. Nic więc dziwnego, że inwestorzy przenoszą swoje zasoby gotówki do deweloperów. Zazwyczaj nabywane są mieszkania, które po małym odświeżeniu trafiają na rynek najmu.

Wszystkie powyższe czynniki miały znaczący wpływ na tak duży wzrost cen nieruchomości w ostatnim roku. Według zestawienia opracowanego przez Home Broker największe wzrosty, odnotowano w Katowicach (25,8 proc.), Bydgoszczy (17,5 proc.), Szczecinie (15 proc.), Gdańsku (14,3 proc.) i Białymstoku (13,5 proc.). W ciągu ostatniego roku najmniej mieszkania zdrożały we Wrocławiu i Rzeszowie (6,6 proc.), Łodzi (3,7 proc.), Krakowie (3,2 proc.), Lublinie (1 proc.) i Poznaniu (tu wręcz odnotowano spadek cen o 2,8 proc.).

Wzrost zdolności kredytowej

Mamy za sobą kolejny rok niskich stóp procentowych i niskich marży, które wpłynęły na wysokość zdolności kredytowej Polaków. Obecnie przeciętna zdolność kredytowa jest o prawie 13 tys. złotych wyższa niż jeszcze miesiąc temu i aż o 42,5 tys. złotych wyższa niż przed rokiem. Poza niskimi stopami procentowymi i marżami na wzrost zdolności kredytowej wpłynęły również podwyżki pensji w gospodarce.

W parze ze zdolnością kredytową idzie również zwiększony popyt na kredyty. Według danych BIK w październiku tego roku Polacy ubiegali się o kredyty o wartości łącznej większej o 17,4 proc. niż w analogicznym okresie rok temu. To również przyczyniło się do wzrostu cen, bowiem za większym popytem podążyła większa podaż oraz wyższe ceny.

RODO

Ustawa o ochronie danych osobowych, która weszła w życie 25 maja, z pewnością wpłynęła na rynek usług, w tym rynek nieruchomości, bowiem uregulowała przepisy dotyczące przetwarzania danych osobowych, na podstawie których można zidentyfikować osobę. Zmieniła również formę automatyzowanego tworzenia profili danych klientów przez systemy przetwarzania danych, a firmy zajmujące się przetwarzaniem danych klientów muszą pozyskać od nich zgodę na swoje działania.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *