Rynek nowych mieszkań się kurczy, ale budujemy coraz więcej

Data opublikowania: 13 maja 2015

GUS sprawdził, jak długo trwa budowa nowych nieruchomości w Polsce, które ich typy stawia się najczęściej i jaka jest ich powierzchnia. Okazało się, że choć budujemy coraz więcej, to jednak nowe mieszkania są coraz mniejsze.

Główny Urząd Statystyczny przyjrzał się bliżej polskiemu rynkowi nieruchomości. Na podstawie danych zgromadzonych przez ostatnie 11 lat udało się określić, jak zmieniają się trendy w rodzimym budownictwie. Okazało się, że inaczej wygląda sytuacja w przypadku spółek deweloperskich i indywidualnych inwestorów. Ci pierwsi działają zdecydowanie szybciej, bo stawiają nowe budynki w czasie wynoszącym przeciętnie 24-25 miesięcy. Ich średnia od lat jest niemal identyczna.

Co ciekawe, inwestorzy indywidualni jeszcze w 2003 r. potrzebowali na wzniesienie nowego budynku ok. 85 miesięcy, a ostatnie dane wskazały, że wystarczy już 57 miesięcy! Skąd taka różnica? Eksperci twierdzą, że o ile techniki budowlane spółek są zwykle takie same przez wiele lat, to indywidualni inwestorzy mają dostęp do coraz lepszych technologii, przyspieszających wszelkie prace.

Budowa nieruchomosci

fot. nruboc/bigstockphoto.com

Kolejną ciekawostką jest fakt, że według danych GUS maleje powierzchnia budowanych nieruchomości. Specjaliści twierdzą, że ma to związek z programem „Rodzina na Swoim”  narzucającym limity metrażowe, na podstawie których można było ubiegać się o dofinansowanie inwestycji w lokal mieszkalny. Obecnie jego rolę pełni inny program „Mieszkanie dla Młodych”. Zgodnie z zasadami, aby otrzymać wsparcie rządu w opłaceniu przedsięwzięcia, jakim jest budowa domu lub zakup mieszkania, nieruchomości te nie mogą liczyć sobie więcej niż 75 mkw. w przypadku mieszkania i 100 mkw. w przypadku domu.

Ze statystyk wynika, że o ile jeszcze w 2011 r. przeciętna powierzchnia domów wznoszonych przez indywidualnych inwestorów wynosiła 147,8 mkw., to obecnie jest to już tylko 139,6 mkw. Tendencja do tworzenia nieruchomości o niewielkim metrażu nie dotyczy jednak wyłącznie indywidualnych inwestorów budujących domy wolnostojące. Jest to trend zauważalny również wśród spółek, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i decydują się na budynki z mieszkaniami o kompaktowej wielkości. W ostatnim czasie średni metraż w lokalach oferowanych przez deweloperów nie przekraczał 60 mkw., podczas gdy w 2008 r. było to jeszcze ponad 68 mkw.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *