Rynek mieszkaniowy w raporcie NBP

Data opublikowania: 25 listopada 2013

Raport NBP o rynku mieszkaniowym O poprawie na rynku nieruchomości mówi się już od kilku miesięcy. Potwierdza to również raport Narodowego Banku Polskiego dotyczący rynku mieszkań w naszym kraju. Według ekspertów, coraz lepsze dane napływające do nas zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego wynikają głównie z tego, że coraz łatwiej jest o kredyt. Ma to ścisły związek z obniżkami stóp procentowych dokonywanymi w tym roku przez Radę Polityki Pieniężnej. Warto przy tym zaznaczyć, że raport centralnego banku naszego kraju dotyczy jedynie II kwartału bieżącego roku, a na podstawie publikowanych dotąd danych wiemy, że w ostatnich miesiącach sytuacja była jeszcze lepsza w pierwszych miesiącach 2013 r.

NBP zwróciło w swoim raporcie uwagę na fakt, że między kwietniem a czerwcem widoczne było ograniczenie spadku cen mieszkań na rynku wtórnym. Na 8 analizowanych, dużych miast Polski, w aż 5 udało się zaobserwować wzrost cen w porównaniu do I kwartału br. Dodatkowo, w tym samym okresie odnotowano wzrost cen transakcyjnych w kategorii mieszkań „z pierwszej ręki”. Co prawda, ceny za metr kwadratowy lokali na rynku pierwotnym urosły w niewielkim stopniu, to jednak satysfakcjonujący był sam fakt zauważanych zwyżek. Eksperci przyznali, że wzrost cen niekoniecznie wynikał z ożywienia na rynku nieruchomości, a przede wszystkim, z walorów posiadanych przez wystawiane na sprzedaż mieszkania. Wyróżniały się one bardzo dobrym położeniem oraz ponadprzeciętnym standardem. Analitycy zaznaczają, że we wszystkich badanych miastach ceny transakcyjne mieszkań na rynku pierwotnym są wyższe od cen lokali dostępnych na rynku wtórnym.

Specjaliści zauważają, że wzrost cen ma duży związek ze wzrostem popytu na nieruchomości mieszkalne, a ten zaś wynika z większej dostępności długoterminowych kredytów. Jest to zasługą RPP, która w tym roku dokonała wyraźnego obniżenia stóp procentowych. Oznacza to, że ceny ogólne kredytów są niższe niż choćby przed rokiem. To natomiast powoduje, że więcej osób może uzyskać zadowalający stopień wiarygodności kredytowej. Dodatkowo, niemal pewnym jest, że przynajmniej do polowy przyszłego roku stopy nie zostaną podniesione, a wizja stosunkowo niskich rat za kredyt sprawia, że większa grupa Polaków skłania się do zakupu mieszkań. Mimo tego, z raportu NBP wynika, że stabilny poziom sprzedaży nowych mieszkań był wspierany głównie przez klientów płacących gotówką.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *