Ryzyko inwestowania na rynku nieruchomości

Data opublikowania: 11 czerwca 2015

Specjaliści wyróżniają mniej i bardziej bezpieczne produkty inwestycyjne, ale w gruncie rzeczy, każda inwestycja obarczona jest ryzykiem. Dotyczy ono również inwestowania w nieruchomości. Co może tu pójść nie po naszej myśli?

Inwestowanie w nieruchomości jest z założenia dość bezpieczną formą lokowania pieniędzy. Popyt na różnego rodzaju lokale istnieje zawsze, a drastyczny spadek cen zdarza się dość rzadko. Niemniej jednak istnieją pewne czynniki ryzyka, które można znaleźć także podczas lokowania pieniędzy w nieruchomościach.

Rynek nieruchomości

fot. Hoenstine/bigstockphoto.com

Zdaniem specjalistów działających na rynku nieruchomości, największym zagrożeniem dla inwestorów jest duża chłonność kapitału oraz dość niska płynność produktu inwestycyjnego. W przypadku recesji w branży, sprzedaż lokalu może trwać wiele miesięcy, a w tym czasie trzeba go utrzymywać. Generowane w ten sposób wydatki nie zwracają się, więc inwestor musi być zabezpieczony finansowo na taką ewentualność. Tym bardziej, że tak naprawdę nigdy nie ma pewności, czy wartość nieruchomości powróci do pierwotnego poziomu. Zależy to od szeregu czynników niezależnych od właściciela, a od całej koniunktury gospodarczej.

Ryzyko inwestycyjne można zminimalizować, jeśli dobrze pozna się sytuację panującą na rynku w momencie nabywania nieruchomości. Trzeba jednak sięgnąć także po prognozy na kolejne miesiące, a nawet lata. Jako że część inwestorów nie jest w stanie przeprowadzić takiej analizy samodzielnie, zaleca się skorzystanie z pomocy profesjonalisty specjalizującego się w rynku nieruchomości danego regionu. Znając historię inwestycji, ale również tendencje charakterystyczne dla lokalnego rynku, będzie on mógł lepiej przewidzieć możliwe scenariusze na przyszłość, a to pozwoli podjąć racjonalną decyzję w sprawie wyłożenia konkretnej kwoty na lokal.

Mniejsze będzie ryzyko także wtedy, gdy skorzysta się z porad rzeczoznawcy, który określi, czy nieruchomość rzeczywiście warta jest swojej ceny i czy istnieje szansa, że jej wartość wrośnie np. po ewentualnym remoncie. Ponadto należy dokładnie zapoznać się ze statusem prawnym lokalu, by nie przeżyć przykrych niespodzianek, gdy okaże się, że jego sytuacja prawna nie jest uregulowana. Mimo wszystko nawet, jeśli sprawdzi się każdy element, to ryzyko – choć minimalne – zawsze pozostanie. Prawda jest taka, że nikt nie wie, co może wydarzyć się na rynku, więc podczas inwestowania warto pozostawić sobie środki na „czarną godzinę”.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *