Rząd znosi konieczność występowania o pozwolenia na budowę

Data opublikowania: 11 sierpnia 2014

To już pewne, że obowiązek uzyskiwania pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych zostanie zniesiony. Taka decyzję oficjalnie podjął rząd. Musi ją jeszcze tylko zaakceptować Senat, a następnie prezydent. Tym samym, posłowie przystali na projekt zmian zaproponowanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Modyfikacje prawne mają być ułatwieniem zarówno dla prywatnych osób chcących wybudować dom, jak i dla jednostek samorządowych, które przyjmują dokumenty od ludzi stawiających nieruchomości. Zgodnie z nowelizacją, starostwa nie będą już wymagały zezwoleń na budowę. Wystarczy dostarczyć im zawiadomienie o jej rozpoczęciu.

Ceny działek budowlanychWedług dalszych postanowień, budujący powinien odczekać 30 dni na ewentualną interwencję starostwa. Jeżeli nie pojawią się żadne reakcje, prace będzie można rozpocząć. Należy jednak liczyć się z tym, że urząd może wymagać dodatkowych dokumentów, jeżeli dopatrzy się jakichkolwiek nieprawidłowości. Nowe zasady sprawiają, że od momentu zgłoszenia budowy w urzędzie do rozpoczęcia działań upłynie zaledwie miesiąc, co będzie ogromnym uproszczeniem i skróceniem wcześniejszych procedur. Do tej pory samo oczekiwanie na otrzymanie zezwolenia na budowę zajmowało średnio 60 dni. W większych miastach, gdzie zgłoszeń było więcej, okres ten wydłużał się przeciętnie nawet do 90 dni. Nie będzie również konieczne zezwolenie na samo użytkowanie domów jednorodzinnych.

Oprócz tego, że do starostwa będzie trzeba złożyć zawiadomienie o rozpoczęciu budowy, to zaistnieje również obowiązek dołączenia do niego projektu inwestycji. Tak, jak do tej pory, będzie on musiał być zgodny z przyjętym planem zagospodarowania przestrzennego na danym terenie, a także zgodny z powszechnymi normami budowlanymi. Ma to dawać gwarancję, że mimo znacznych ułatwień, nie dojdzie do podejmowania żadnych niekontrolowanych działań.

Należy podkreślić, że na wprowadzane właśnie zmiany czekano już od kilku lat. Premier Donald Tusk już w roku 2007 zapowiadał, że prawo budowlane zostanie uproszczone. Wiele wskazuje na to, że nowe zasady będą obowiązywały jeszcze pod koniec bieżącego roku. Eksperci pracujący dla Centrum im. Adama Smitha zaznaczają jednak, że nowelizacja jest spójna z aktualnie obowiązującymi przepisami budowlanymi, więc wszyscy inwestorzy powinni stosować się do całego zestawu zasad.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *