Samowola budowlana

Data opublikowania: 20 lipca 2017

Samowola budowlana to termin, który nie posiada jasno sprecyzowanej definicji, jednak zjawisko stale się rozszerza, i co ciekawe – podlega karze grzywny. Za samowolę budowlaną uznaje się wybudowanie nieruchomości bez posiadania niezbędnych zezwoleń.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek budowy należy złożyć stosowny wniosek w danym urzędzie i dopiero po otrzymaniu pozwolenia na budowę można rozpocząć pracę budowlane. Zgodnie z prawem samo zgłoszenie wystarczy w przypadku budowy obiektu do 35 metrów kwadratowych. W przypadku większych konieczne jest urzędowe pozwolenie na budowę.

Anton Foltin/bigstockphoto.com

Po nowelizacji prawa powstała możliwość budowy na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych bez zgłaszania tego do urzędu. Dotyczy to jednak altan czy obiektów gospodarczych, których powierzchnia maksymalnie wynosi 35 mkw, a wysokość 5 metrów. Furtka ta sprawiała, że po wybudowaniu małej altany, budynki szybko rozbudowywano, tworząc tradycyjny dom jednorodzinny. Widok dużych nieruchomości wśród małych domków działkowych to coraz częstsza sytuacja, dlatego urzędnicy zwrócili na to uwagę. Konsekwencją samowoli budowlanej jest zazwyczaj kara pieniężna oraz nakaz dokonania rozbiórki obiektu. Decyzja wydawana jest przez nadzór budowlany. W skrajnych przypadkach może skończyć to nawet karą więzienia do dwóch lat.

Istnieją też sytuacje, w których samowolę budowlaną można zalegalizować uzyskując status pełnowartościowej nieruchomości. Należy przedstawić odpowiednie dokumenty, m.in. uwzględnienie w miejscowym planie zagospodarowania terenu oraz prawo własności do gruntu pod budowę. Po przeanalizowaniu kompletu dokumentów nadzór budowlany może cofnąć nakaz rozbiórki obiektu. Cała procedura wiąże się jednak z kosztami. Samo zgłoszenie w urzędzie kosztować może nawet 5 tys. zł. Ponadto trzeba zapłacić za legalizację, której koszt jest znacznie większy niż w przypadku budowy zgodniej z prawem i można wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych w zależności od miejsca budowy. Dlatego zdarza się, że bardziej opłacalne będzie wyburzenie samowoli budowlanej.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *