Sierpniowy raport z rynku nieruchomości

Data opublikowania: 15 września 2014

Jak wyglądała sytuacja rynku nieruchomości w sierpniu? Okazuje się, że ceny nieruchomości używanych praktycznie nie drgnęły.

Na 18 większych polskich miast, tylko w 5 skala wzrostów cen oferowanych za 1 m kw przekraczała 1%. W większości przypadków zmiany wynosiły jedynie kilkadziesiąt złotych. Uwagę zwracał wyłącznie Sopot, w którym ceny ofertowe na rynku wtórnym zwiększyły się średnio o 122 zł. Daje to zwyżkę na poziomie 1,3%. Także o 1,3% wzrosły przeciętne ceny w Gorzowie Wielkopolskim, w którym 1 m kw wciąż należy do najtańszych w Polsce. W największym mieście woj. lubuskiego przeciętny koszt 1 m kw wzrósł w ujęciu miesięcznym tylko o 39 zł. Widoczne były również spadki średnich cen mieszkań na rynku wtórnym. Największe zniżki odnotowano w Kielcach i w Olsztynie, gdzie w sierpniu 1 m kw był średnio o 70 zł tańszy niż miesiąc wcześniej.

ConstructionNiemniej jednak, w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku widoczne były wzrosty przeciętnych cen ofertowych mieszkań. 1 m kw najbardziej podrożał w Opolu, gdzie obecnie jest o 6% droższy niż w sierpniu 2013 r. Poza tym, spore zwyżki widoczne były w Gdańsku (o 5,1%) oraz w Katowicach (o 3,9%). W sierpniu br. 1 m kw kosztował w tych miastach średnio 4225 zł, 5861 zł oraz 3943 zł. W Warszawie wzrost w ujęciu rocznym wynosił 1,9%, a 1 m kw kosztuje tam teraz średnio 8398 zł. W porównaniu do wcześniejszego miesiąca przeciętny koszt praktycznie nie uległ zmianie. Widoczne były także obniżki cen w ujęciu rocznym, a największe z nich dotyczyły mieszkań wystawionych na sprzedaż w Kielcach oraz w Rzeszowie. W pierwszym przypadków koszt 1 m kw spadł o 2,5% i wynosił średnio 4191 zł, natomiast w drugim była to zniżka o 0,4%. Przeciętna cena metra kwadratowego używanych mieszkań w Rzeszowie to teraz 4792 zł.

Nie zmieniają się preferencje Polaków dotyczące wielkości mieszkań. Wciąż najpopularniejsze są lokale dwupokojowe, chociaż widoczny jest też niesłabnący popyt na te trzypokojowe. Co ważne jednak, te drugie cieszą się zainteresowaniem pod warunkiem, że różnica cen w porównaniu do mieszkań z dwoma pokojami nie jest zbyt duża. Według prognoz ekspertów, sytuacja ta nie zmieni się w najbliższych miesiącach. Nie oczekuje się też żadnych szczególnych wahań cen na rynku wtórnym, a pod koniec roku przewidywany jest tylko niewielki ich wzrost.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *