Spada popyt na kredyty mieszkaniowe

Data opublikowania: 27 czerwca 2016

Z najnowszych statystyk prowadzonych przez Biuro Informacji Kredytowej wynika, że spada zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi. W maju 2016 r. wartość kredytów, o które pytały banki i SKOK-i, była o 4,5% niższa niż przed rokiem.

Dane przedstawione przez Biuro Informacji Kredytowej wskazują, że w Polsce maleje popyt na kredyty mieszkaniowe. Świadczy o tym głównie łączna wartość kredytów, które w BIK-u sprawdzały banki i SKOK-i. O rocznej dynamice wartości kredytów, o które starają się klienci banków, informuje BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. W maju br. wyniósł on -4,5%, co oznacza, że wartość kredytów mieszkaniowych, o jakie ubiegali się Polacy, była w zeszłym miesiącu o 4,5% niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

leaf/bigstockphoto.com

leaf/bigstockphoto.com

Maj był pierwszym miesiącem tego roku, w którym dynamika wartości kredytów mieszkaniowych znalazła się na minusie w porównaniu do minionego roku. W czterech wcześniejszych miesiącach 2016 r. zainteresowanie taką opcją finansowania własnego lokum było większe niż przed rokiem. Eksperci ostrzegają, że nagły spadek w maju może oznaczać zbliżający się zastój na rynku tych nieruchomości. Tym bardziej że jeszcze na początku bieżącego roku średnia wartość wspomnianego indeksu BIK – PKM wynosiła 4,9%.

BIK poinformował również o zmianach dotyczących kredytów konsumpcyjnych. Wartość BIK Indeks Popytu na Kredyty Konsumpcyjne również była w maju ujemna i wyniosła -2,2%. W tym przypadku majowy wynik jest jednak wyraźnie zbliżony do przeciętnego rezultatu obserwowanego od początku tego roku. Średnia wartość indeksu liczona od początku roku to ok. -2,1%. Warto jednak dodać, że wcześniejsze lata były pod tym względem dużo lepsze.

Mimo nie najlepszych danych z BIK można zakładać, że sytuacja już wkrótce ulegnie poprawie. Program 500+ przełoży się na zwiększenie środków finansowych, jakimi dysponują polskie rodziny, a to najprawdopodobniej zwiększy ich zainteresowanie kredytami konsumpcyjnymi. Dużo dobrego może przynieść też drugi, aczkolwiek dalekosiężny program „Mieszkanie +”, który pozwoli wynajmować lokale za niską cenę i będzie motywował Polaków do oszczędzania na prywatne mieszkanie. Choć początkowo zakłada wynajmowanie lokalu, otwiera furtkę do jego późniejszego nabycia w dogodnej cenie.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *