Spada wartość inwestycji w nieruchomości w Polsce

Data opublikowania: 11 kwietnia 2013

Spada wartość inwestycji w nieruchomościCoraz mniej osób w naszym kraju decyduje się na inwestycję w nieruchomości. Podobny trend utrzymuje się w innych krajach Europy Środkowej, takich jak Węgry, Czechy czy Rumunia. Łączna kwota inwestycji w nieruchomości na tym obszarze w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku wyniosła zaledwie 958 mln euro. Dla porównania w ostatnim kwartale 2012 r. było to 1826 mln euro.

Z czego wynikają tak duże różnice? Przede wszystkim z nastrojów i trendów panujących wśród inwestorów. Wielu z nich wyraża gotowość podjęcia większego ryzyka i ulokowania swoich pieniędzy w mniej bezpiecznych inwestycjach, które mogą zapewnić wyższą stopę zwrotu. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też dobrze rozwinięte i stabilne rynki Europy Zachodniej. Czy w takim razie mamy powody do niepokoju?

Okazuje się, że niekoniecznie. Specjaliści uspokajają i z dużym przekonaniem twierdzą, że w kolejnym miesiącach sytuacja na rynku nieruchomości w Europie Środkowej powinna się poprawić. Niewielka aktywność inwestycyjna ma wzrosnąć już w drugim kwartale bieżącego roku. Wiele inwestycji jest na zaawansowanym etapie realizacji, podpisano też sporo umów przedwstępnych, których finalizacja przypada właśnie na najbliższe miesiące. W tym okresie możemy też spodziewać się nieco większego zainteresowania mniej atrakcyjnymi nieruchomościami, na przykład tymi położonymi w mniejszych miejscowościach.

Należy także mieć na uwadze, że łączna kwota inwestycji w nieruchomości w pierwszym kwartale, choć stosunkowo niska wciąż jest o ok. 6% wyższa niż średnia dla ostatnich pięciu lat. Największym zainteresowaniem wśród inwestorów z Allianz czy Kulczyk Silverstein Properties na czele cieszy się rynek nieruchomości biurowych. W pierwszym kwartale ulokowano w tym sektorze aż 646 mln euro. Wśród najbardziej znaczących transakcji warto wymienić tu zakup Green Towers firmy Skanska we Wrocławiu przez PZU, czy nabycie New City w Warszawie przez Hines. Bardzo dobrze rozwija się również sektor magazynowy. Swoje pieniądze ulokowała w nim blisko ¼ inwestorów zainteresowanych kupnem nieruchomości. Spory spadek sprzedaży odnotowano natomiast w sektorze nieruchomości handlowych. Kwota inwestycji, których przedmiotem były tego rodzaju nieruchomości osiągnęła najniższy poziom od 2009 r. Stanowi ona zaledwie 10% łącznej wartości inwestycji w nieruchomości w pierwszym kwartale tego roku.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *