Sprawdzone sposoby na zysk z nieruchomości

Data opublikowania: 6 maja 2015

Nieruchomości to jedne z pewniejszych inwestycji, jakie można wybrać. Mimo to trzeba się postarać, by otrzymać z nich realny zysk. Eksperci mają jednak swoje sposoby, by na nich zarobić. Jak to uczynić?

Żeby zarobić na inwestowaniu w rynek nieruchomości, trzeba go dobrze poznać i wiedzieć, na co wydać pieniądze, by uzyskać możliwie najwyższą stopę zwrotu. Jak zapewniają eksperci pracujący dla serwisu Home Broker, najbardziej opłacalne są nieruchomości użytkowe. Szacuje się, że zyski w ujęciu rocznym wynoszą w tym przypadku ok. 8% przy wzroście rentowności o ok. 5-6%. Na niekorzyść lokali użytkowych przemawia jednak ich niewielka podaż i wysokie ceny, które większość inwestorów zmuszają do zaciągnięcia kredytów.

Zyski z nieruchomosci

fot. Valentina R./bigstockphoto.com

Dogodniejszym rozwiązaniem wydaje się inwestycja w mieszkania na wynajem. Są tańsze od lokali użytkowych, a stopa zwrotu wynosi tu średnio 5,5% rocznie i od lat jest względnie stabilna. Mimo to część ekspertów z rynku nieruchomości podchodzi sceptycznie do tych inwestycji, ponieważ wymagają wkładu pracy i czasu. Mieszkanie na wynajem trzeba przygotować, a potem regularnie remontować. Więcej jest też problemów z poszukiwaniem najemców. Pojawiają się analitycy, którzy doradzają nabycie nieruchomości w drodze cesji praw mieszkań na rynku pierwotnym. Nie wnosi się tu dużych pieniędzy, bo tylko 10-20% wartości budynku. Niestety, w razie braku wtórnego nabywcy przebijającego naszą cenę za nieruchomość, obowiązkowo trzeba dopłacić resztę. Jest to więc niepewny interes dobry tylko dla doświadczonych inwestorów.

Coraz mniej opłacalne są inwestycje w lokale biurowe. Choć widać na nie popyt, to podaż także jest duża, a to znaczy, że szukając najemców, trzeba liczyć się ze sporą konkurencją. Eksperci doradzają, by poważnie zastanowić się przed kupnem działki rolnej. Duży popyt w ostatnich latach może zwiastować nagły zastój w tej kategorii nieruchomości. Nie ma też większego sensu kupować działki z myślą o zmianie jej przeznaczenia. Bywa to trudne, kosztowne i nie zawsze przynosi efekty.

Dla inwestorów zainteresowanych rynkiem nieruchomości ciekawą opcją może też być wyłożenie funduszy na obligacje inwestorów. W ostatnim czasie da się w ten sposób wyraźnie zarobić, jednak trzeba mieć odpowiednią wiedzę na temat inwestowania. Sensowną opcją jest też dołączenie do inwestorów instytucjonalnych. Ich średnie roczne zyski to ok. 5%. Istnieją też fundusze inwestycyjne, które dają zyski na poziomie 6-8% rocznie. Jak w poprzednich przypadkach, jest to pomysł dla doświadczonych, którzy mogą wydać spore sumy pieniędzy na jedną inwestycję.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *