III kwartał 2014 – sprzedaż mieszkań deweloperskich

Data opublikowania: 13 października 2014

Dane podsumowujące III kwartał tego roku są bardzo optymistyczne dla polskich deweloperów. Okazuje się, że większość z nich zanotowała wzrosty sprzedaży, a według ekspertów tendencja ta utrzyma się też w kolejnych miesiącach.

Z publikacji poszczególnych firm deweloperskich wynika, że średnie wzrosty sprzedaży mieszkań wynosiły w ostatnich 3 miesiącach ok. 20%. Szczególnie zadowalające wyniki odnotował Budimex. Na przestrzeni ostatniego roku wzrost liczby sprzedanych przez jednostkę nieruchomości mieszkalnych przekroczył 123%.

Spore wzrosty w ujęciu rocznym zanotowały również Dom Development oraz J.W. Construction. Było to odpowiednio 19,6% oraz 13,1%. Okazuje się jednak, że w przypadku J.W. Construction dane nie były uzupełnione, ponieważ zabrakło informacji o ewentualnych rezygnacjach. Natomiast w przypadku Dom Development analitycy skarżyli się na sprzeczne informacje, do których udało im się dotrzeć. Mimo wszystko uważa się, że udana inwestycja w jedną z nieruchomości, która została oddana do użytku przed czasem pozwoli jednostce zakończyć kwartał z satysfakcjonującym zyskiem na poziomie min. 9 mln złotych.

Rośnie popyt na nowe mieszkaniaCo ciekawe, eksperci zwracają uwagę na dewelopera, który w okresie lipiec-wrzesień odnotował spadek sprzedaży w ujęciu rocznym. Był to Marvipol. Jego spadki były jedynymi zauważonymi w całym zestawieniu. Nie były przy tym małe, bo wynosiły niemal 176%. Niemniej jednak specjaliści podkreślają, iż spadek sprzedaży spowodował, że aktualnie spółka ma do zaoferowania zaskakująco dużą bazę nowych mieszkań, więc w najbliższym czasie jej wyniki mogą zacząć dynamicznie się poprawiać. Już wiadomo, które projekty zostały przekazane do sprzedaży, a analitycy szacują, że przychody spółki mogą sięgnąć w ostatnim kwartale nawet 80 mln złotych.

Eksperci są praktycznie zgodni co do tego, że sytuacja na całym rynku deweloperskim zaczęła się wyraźnie polepszać. Wyniki zarówno kwartalne, jak i roczne spółek z zestawienia napawają optymizmem i są zdecydowanie lepsze niż w poprzednich latach. Dużym plusem jest przy tym stabilizacja cen oraz utrzymanie niskich stóp procentowych zachęcających do inwestycji w nieruchomości. Twarde dane także potwierdzają, że rośnie popyt na nowe mieszkania. Niestety analitycy zwracają uwagę również na problemy, a jednym z nich jest fakt, że program „Mieszkanie dla Młodych” utrudnia dogłębną analizę rynku.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *