Średnie ceny nieruchomości w Polsce

Data opublikowania: 14 marca 2013

Średnie ceny nieruchomości w PolsceCeny nieruchomości są bardzo zróżnicowane i zależą od szeregu różnych czynników, spośród których najważniejsza jest ich lokalizacja. Aby się o tym przekonać, warto porównać ceny nieruchomości w poszczególnych miastach. Warto zrobić takie porównanie również wtedy, gdy planujemy kupno mieszkania czy nieruchomości komercyjnej.

Ceny nieruchomości odwzorowują systematycznie sporządzane rankingi. Zgodnie z nimi obecnie najwyższe ceny osiągają między innymi nieruchomości w Warszawie. Za metr kwadratowy mieszkania trzeba tam obecnie zapłacić średnio 8507 zł. W przypadku domów i działek ceny wynoszą odpowiednio 6604 zł i 865 zł za metr kwadratowy. W lutym odnotowano dość znaczny spadek cen w porównaniu do grudnia i stycznia, co pozwala przypuszczać, że w tym miesiącu ceny mogą okazać się jeszcze nieco niższe. Oprócz lokalizacji na cenę mieszkań w stolicy wpływa też ich wielkość i rok budowy.

Tradycyjnie już bardzo wysoki poziom cen nieruchomości utrzymuje się również w Sopocie. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w tym mieście to 8770 zł. Co ciekawe, domy w Sopocie są jeszcze droższe. Metr kwadratowy kosztuje średnio 9767 zł. Sporo trzeba zapłacić także za działkę. Średnia cena to 2017 zł/m kw. Tak wysokie ceny nieruchomości mogą wynikać ze stosunkowo małej liczby ofert nieruchomości do sprzedaży w tym mieście. Znacznie przystępniej prezentują się ceny nieruchomości w pobliskim Gdańsku. Metr kwadratowy mieszkania kosztuje tam 5872 zł, domu – 4627 zł, zaś działki – 277 zł. Zastanawiając się nad kupnem nieruchomości, z pewnością warto wziąć pod uwagę to miasto.

Korzystne oferty sprzedaży nieruchomości można znaleźć również w Poznaniu. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w tym mieście to 3676 zł. Za metr kwadratowy domu trzeba zapłacić tam około 3593 zł, zaś za metr kwadratowy działki – 255 zł. Praktycznie od początku roku ceny nieruchomości w Poznaniu mają tendencję wzrostową, dlatego warto pospieszyć się z zakupem, jeśli mamy go w planach.

Rankingi są na tyle miarodajnym źródłem informacji o rynku nieruchomości, że warto posłużyć się nimi wtedy, gry rozważamy kupno nieruchomości w konkretnym mieście. Ranking da nam pojęcie o tym, jakich cen powinniśmy się spodziewać.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *