Środki w programie MdM wyczerpane

Data opublikowania: 1 sierpnia 2016

Już od czerwca nie są wypłacane środki z popularnego programu mieszkaniowego „Mieszkanie dla młodych”. Tegoroczna pula wyczerpała się już w marcu, ale zgodnie z prawem można było chętnym wypłacać połowę puli przyszłorocznej, i ten limit został wyczerpany właśnie w czerwcu br.

Sytuacja programu MdM mocno się w ostatnich miesiącach skomplikowała. Ograniczona pula pieniędzy na ten cel została wyczerpana, a w tym roku była to kwota 730 mln zł, dlatego też z powodu wielu chętnych na zakup mieszkania trzeba było wypłacić połowę przyszłorocznych limitów, które wyniosły 365 mln zł.

mieszkanie-dla-mlodych-logo

Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymał również przyjmowanie wniosków o dopłatę na przyszły rok i ma je wznowić dopiero w styczniu 2017 r., by rozdzielić pozostałą kwotę. Można wprawdzie składać wnioski, ale z zastrzeżeniem, że mieszkanie zostanie oddane do użytku najwcześniej w 2018 r. W związku z tym w dużo gorszej sytuacji znaleźli się ci, którzy planowali zakup mieszkania na rynku wtórnym, gdyż właściciele używanych nieruchomości nie są skłonni czekać ze sfinalizowaniem transakcji aż do 2018 roku.

Podobna sytuacja zdaniem specjalistów może się powtórzyć przy składaniu wniosków w styczniu 2017 r. Najprawdopodobniej już po 3 – 4 miesiącach limit zostanie wyczerpany, ponieważ nauczeni tegorocznym doświadczeniem młodzi ludzie będą się spieszyć z wnioskami o dofinansowanie w ramach MdM, a decydująca jest kolejność składania tych wniosków.

Dopłaty w ramach MdM przysługują ludziom do 35. roku życia, którzy dotąd nie posiadali własnego mieszkania lub domu. Wyjątkiem są rodziny posiadające co najmniej trójkę dzieci i tu kryterium wieku nie jest już tak sztywne; rodzin takich nie dotyczy także wymóg nieposiadania dotąd nieruchomości.

Program MdM funkcjonuje od 2014 r. i do tej pory dofinansowanie sięgnęło kwoty 1,6 mld zł.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *