Stabilizacja cen na rynku wtórnym. Dobry czas na zakup mieszkania

Data opublikowania: 24 lutego 2014

Sposób na sąsiadaSytuacja polskich nieruchomości wyraźnie się ustabilizowała. Eksperci przyznają, że ceny na rynku wtórnym ustabilizowały się i w większości przypadków przypominają te, które można było zauważyć pod koniec ubiegłego roku. Wzrosły też marże kredytów, aczkolwiek na razie kredytobiorcy nie odczują tych zmian. Niestety, tanich mieszkań pojawia się na rynku coraz mniej.

Eksperci przyznają, że na 7 analizowanych miast, zwyżki średnich cen transakcyjnych zaobserwowano w 5 miejscowościach. W ujęciu rocznym spadki cen odnotowano jedynie w Gdyni i w Gdańsku. Natomiast w porównaniu do grudnia 2013 r., największe wzrosty cen zauważalne były we Wrocławiu. Podskoczyły tam one aż o 2,2% m/m. W głównym mieście Dolnego Śląska przeciętna oferowana cena liczona za jeden metr kwadratowy wynosi aktualnie 5411 zł. Mimo to, ze względu na stabilizację i ogólną stagnację wynikającą z sezonu zimowego, dla wielu chętnych do zakupu mieszkania jest to dobry czas na inwestycję. Panujące obecnie warunki dają spore szanse na to, że bez większych problemów uda się wynegocjować obniżkę ceny transakcyjnej. Przy takich opcjach, nie powinny zniechęcać kupców nawet minimalne wzrosty cen.

Specjaliści zwracają uwagę na fakt, iż w miesiącach zimowych ruch na rynku nieruchomości jest niewielki. Jeżeli pojawiają się chętni do nabycia jakiegoś lokum, to sprzedawcom zazwyczaj bardzo zależy na udanym zakończeniu negocjacji. Są więc skłonni do obniżek bardziej niż w jakimkolwiek innym okresie roku. Eksperci przekonują, że nie ma innego miesiąca, w którym kupowanie nieruchomości byłoby tak komfortowe. Dla osób, które umiejętnie się targują, naprawdę jest to okazją do kupienia lokum w atrakcyjnej cenie.

Rynkowi analitycy zaznaczają, że istnieje jeszcze jeden czynnik sprawiający, że zakup mieszkania w najbliższych tygodniach jest tak dobrym pomysłem. Chodzi o rosnące marże kredytów. Choć już odnotowano ich zwyżkę w stosunku do ubiegłego roku, to niemal pewnym jest, że w następnych miesiącach będą one nadal rosły. Ma to związek z Rekomendacją U oraz z obniżeniem opłaty interchange. Ograniczą one dochody banków, a to oznacza, że najprawdopodobniej zechcą one zarobić w inny sposób, co może spowodować podniesienie marż kredytowych.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. Violeta

    Zdecydowanie teraz jest dobry czas na kupowanie mieszkania, szkoda, że o kredytach nie można powiedzieć tego samego.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *