Stan deweloperski – co to znaczy?

Data opublikowania: 3 października 2016

Chcąc kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, najczęściej mamy do czynienia z lokalem w stanie deweloperskim. Co to oznacza? Najprościej można powiedzieć, że jest to mieszkanie, które jest wybudowane, a nie wykończone.

Tak naprawdę różni deweloperzy w odmienny sposób definiują ten stan, także każdorazowo trzeba się o to szczegółowo dopytać. Warto dodać, że to pojęcie jest nieznane na zachodzie Europy, gdzie mieszkania są oddawane już „pod klucz”. W Polsce ze względu na oszczędności można kupić mieszkanie do samodzielnego wykończenia przy użyciu dowolnych materiałów. Obecnie jest to u nas najpopularniejszy sposób sprzedaży nowych mieszkań.

Happy Business Woman Showing Keys

Na rynku można znaleźć różne standardy wykończenia stanu deweloperskiego, rozrzut potrafi być bardzo szeroki. Zazwyczaj przyjmuje się, że obejmuje on:

  • kompleksową konstrukcję nośną obiektu, czyli ściany zewnętrzne i wewnętrzne, płyta fundamentowa, stropy, dach;
  • podstawowe wykończenie, czyli ocieplenie, zaizolowanie, opłytowanie, otynkowanie, położenie blachodachówki;
  • montaż drzwi i okien zewnętrznych;
  • pociągnięcie wszystkich instalacji, przyłączy i mediów;
  • osprzęt elektryczny, czyli gniazda i wyłączniki.

W przypadku domu stan ten powinien obejmować prace związane z ochroną przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi,  jak również wykończenie kominów, parapetów, schodów zewnętrznych wraz z balustradami i osadzenie rur spustowych. Ściany i poddasze powinny być ocieplone, tak jak instalacje kanalizacyjne, ciepłej i zimnej wody, grzewcze, elektryczne, przyłącza oraz TV i telefon. Stan deweloperski obejmuje również postawienie ogrodzenia i drogi dojazdowej do garażu.

Żeby mieć pewność, co obejmuje stan deweloperski danej nieruchomości, należy szczegółowo sprawdzić załączniki do umowy. Opisują one jej standard, jak również i części wspólnych budynku. Powinny one zawierać szczegóły wykończenia, czyli wyposażenie, rodzaj wykorzystanych materiałów oraz ich klasa, jak i  takie informacje,  czy w danym standardzie znajdują się np. drzwi wewnętrzne.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *