Stelaż podtynkowy – co warto wiedzieć przed zakupem?

Data opublikowania: 25 listopada 2019

Stelaż podtynkowy to bardzo przydatne rozwiązanie do łazienki. Dzięki niemu zamontujemy, a jednocześnie ukryjemy nieatrakcyjne części toalety, pisuaru, umywalki, czy bidetu. Jak dobrać stelaż podtynkowy i gdzie go zamontować? Podpowiadamy.

Urządzenie łazienki jest o tyle trudne, że zawiera wiele elementów, które chcemy schować – odpływy, spłuczki czy rury. Dobrym rozwiązaniem, aby ukryć niechciane części niezbędnych urządzeń, jest stelaż podtynkowy. Dzięki temu widzimy tylko to, co ładne i potrzebne do korzystania z łazienki.

Vilgun/bigstockphoto.com

Stelaż podtynkowy – czym jest?

Stelaż podtynkowy to metalowe ramy, które służą do montażu ceramiki łazienkowej. Są one umieszczone w ścianie, dzięki temu wszystkie elementy do podłączenia i spłuczki są niewidoczne. Dzięki stelażowi podtynkowemu sedes, umywalka czy bidet mogą wisieć na ścianie. Niesłuszne okazują się obawy, że ceramika może spaść. Najlepsze stelaże podtynkowe utrzymują ciężar nawet 400 kg.

Niestety, stelażu podtynkowego nie da się zamontować podczas weekendowego liftingu łazienki. Najlepiej przygotować się na większy remont, związany z kuciem kafelków albo zaplanować takie rozwiązanie już podczas wykańczania pomieszczenia.

Jak wybrać odpowiedni stelaż podtynkowy?

Mamy dwa główne typy stelaży podtynkowych – zabudowa lekka i zabudowa ciężka.

Jeśli decydujemy się na zabudowę ciężką, to stelaż montuje się bezpośrednio w ścianie. Jego instalacja wymaga o wiele więcej pracy, bo trzeba wywiercić otwory w ścianie i wmurować w nie elementy stelaża. Dzięki temu jednak oszczędzamy miejsce, a ceramika prezentuje się dużo bardziej elegancko.

Z kolei zabudowa lekka jest łatwiejsza w montażu, bo ramy mocuje się do podłogi i do ściany, a całość obudowuje się płytami karton – gipsowymi. Warto zdecydować się na to rozwiązanie, jeśli mamy w łazience więcej miejsca i chcemy oszczędzić sobie pracy i bałaganu.

Jeśli już wiemy, w ramach której zabudowy, będziemy montować stelaż, warto zwrócić uwagę na:

• kompatybilność, czyli do jakich urządzeń pasuje,

• okres gwarancji (im dłuższa, tym lepsza),

• liczba przyłączy wody (standardowo można podłączyć ok. 2 -3),

• możliwość wyboru trybu spłukiwania w przypadku spłuczek (dzięki temu możemy oszczędzać wodę).

Aktualnie na rynku mamy taki wybór stelaży podtynkowych, że każdy z pewnością znajdzie coś, co mu się podoba i będzie pasować wymiarami i funkcjami do konkretnej łazienki.

Gdzie warto zamontować stelaż podtynkowy?

Najpopularniejsze są stelaże, które montuje się do sedesów. Dzięki temu można ukryć spłuczkę, a na ścianie widzimy tylko przycisk oraz muszlę. Warto jednak wiedzieć, że to nie jedyne zastosowanie stelaży podtynkowych. Można je wykorzystać także przy montażu umywalek, bidetów, pisuarów oraz uchwytów dla niepełnosprawnych.

Każdy element ceramiki łazienkowej wygląda dużo lepiej, jeśli jego nieatrakcyjne elementy zostaną schowane w ścianie. Warto więc rozważyć to rozwiązanie w momencie projektowania łazienki albo przed jej remontem.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *