Styczniowy ranking kredytów MDM

Data opublikowania: 8 lutego 2016

Początkowo program rządowych dopłat „Mieszkanie dla Młodych” nie cieszył się dużym zainteresowaniem, jednak 2015 r. pokazał, że korzysta z niego coraz więcej osób. A gdzie warto zaciągnąć kredyt, by nabyć lokum ze wsparciem MdM?

Program dofinansowań rządowych „Mieszkanie dla Młodych” miał pomagać młodym Polakom w rozpoczęciu samodzielnego życia. Początkowo stale porównywany był do wcześniejszego projektu „Rodzina na Swoim” i nie wszystkim odpowiadały zasady, na jakich się opierał. Z czasem jego popularność zaczęła jednak wzrastać. Pod koniec ubiegłego roku złożono wnioski o dopłaty do mieszkań, których łączna wartość przekroczyła 150 mln zł! Zamiast zniechęcać się z powodu rosnącego poziomu obowiązkowej wpłaty własnej, chętni do skorzystania z MdM szukają najdogodniejszych kredytów. Gdzie można takie znaleźć?

Nieruchomości MDM

fot. leaf/bigstockphoto.com

By dowiedzieć się, które banki proponują najkorzystniejsze oferty, serwis bankier.pl posłużył się fikcyjnym bezdzietnym małżeństwem, dla którego wyliczano wysokość rat kredytu w poszczególnych instytucjach finansowych. Założono, że małżeństwo pracuje na etatach, zarabiając po 3500 zł i 2500 zł. Decydując się na kredyt z minimalnym wkładem własnym, czyli 10%, będą musieli skorzystać z własnych oszczędności. Jeśli sięgną po dopłatę przyznawaną w ramach MdM, ich wkład wyniesie ok. 5 tys. zł.

Najdogodniejsze warunki kredytowania znajdą w Banku Zachodnim WBK, gdzie zaciągając na 30 lat kredyt dla profilowych kredytobiorców w wysokości 220 500 zł, będą musieli liczyć się z miesięcznymi ratami wynoszącymi 985 zł. Łączny koszt ich kredytu wyniesie 139 516 zł. Dogodne warunki czekają na taką parę również w PKO BP, gdzie miesięczna rata wynosiłaby 1036 zł oraz w Banku Pekao, gdzie byłoby to 1041 zł. W tych dwóch przypadkach całkowity koszt kredytu sięgałby już jednak kwot wynoszących odpowiednio 149 813 zł w PKO i 160 755 zł w Pekao.

Przeanalizowano także sytuację identycznego małżeństwa, które zdecydowałoby się na wkład własny w wysokości 20% wartości kupowanego mieszkania. W takim przypadku najdogodniejszą ofertę również ma BZ WBK, w którym kredyt na kwotę 196 000 zł wiąże się z kosztami na poziomie 124 014 zł. Miesięczna rata wynosi tu 876 zł. Podobnie jest w PKO BP, gdzie miesięcznie trzeba by płacić 894 zł, a całkowity koszt kredytu wynosiłby 133 058 zł. Trzecie miejsce wśród najlepszych ofert zajmuje Bank BGŻ BNP Paribas. Koszt kredytu wyniesie w nim 135 793 zł, a miesięczna rata – 914 zł.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *