Styl art deco

Data opublikowania: 21 grudnia 2016

Art deco to styl w sztuce, architekturze i wystroju wnętrz, który był popularny w latach międzywojennych. Jego nazwa pochodzi od słów „art” (sztuka) i „décoratif” (dekoracyjny). Był on trendem przeciwstawnym do secesji, akcentującym ład przestrzenny i geometryczne formy.

Założeniem stylu artdeco było uporządkowanie sztuki użytkowej; miała ona też być dostępna dla wszystkich. Z drugiej strony styl ten zakładał, że elementy wystroju wnętrza mają być wykonane z surowców najwyższej jakości – w praktyce okazało się więc, że nie każdy może sobie na nie pozwolić.

Andrii_visual/bigstockphoto.com

Jakie są charakterystyczne cechy tego stylu? Meble mają geometryczne, a zarazem opływowe kształty. Często pojawiają się łuki i półkola. Uzyskanie takich form było możliwe dzięki nowej wówczas technologii modelowania sklejki. Motywy geometryczne pojawiają się również w formie wzorów – na tapicerce, okleinie mebli, dywanach czy zasłonach. Meble są wykonane z solidnego drewna, często egzotycznego, zwykle na wysoki połysk; w latach 20. i 30. modne były także okleiny czeczotowe. Nieraz są zdobione intarsjami (tzn. ich powierzchnia jest wykładana wzorami z innych gatunków drewna). Jednak oprócz mebli drewnianych zdarzają się także meble szklane czy z elementami metalowymi. Charakterystyczne jest, że wiele autentycznych przedwojennych mebli w tym stylu wygląda zaskakująco nowocześnie. Jeśli chodzi o kolorystykę, sporo jest intensywnych barw i kontrastów, zwłaszcza zestawienia bieli z czernią, nieraz w formie szachownicy.

Obecnie wraca moda na styl art deco i ogólnie na lata międzywojenne. Powodzeniem cieszą się zarówno autentyczne antyki z tamtych czasów, jak i nowe meble stylizowane. Jeśli chcielibyśmy odtworzyć stylistykę art deco we własnym wnętrzu, istotne jest, by meble i inne sprzęty były połączeniem estetyki z funkcjonalnością – nie powinny być niepraktyczne, nawet jeśli są bardzo efektowne. Jak wspomniano, surowce, z których wykonane są meble i artykuły dekoracyjne, powinny być wysokiej jakości, a nawet luksusowe – art deco nie znosi tandety. Dlatego przedmioty w tym stylu przeważnie są dość kosztowne, choć czasem można upolować interesujące egzemplarze do renowacji w dość przystępnych cenach.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *