Styl Bauhaus

Data opublikowania: 2 stycznia 2017

Nazwa stylu pochodzi od szkoły Bauhaus – uczelni artystyczno-rzemieślniczej, która istniała w Niemczech w latach 1919-1933. Jednym z najważniejszych twórców związanych z Bauhausem był Walter Gropius.

Bauhaus słynął ze swojego szczególnego podejścia do architektury i wzornictwa. Artyści, rzemieślnicy i architekci mieli wspólnie pracować nad jednolitą koncepcją stylu. Założenia Bauhausu poszły jeszcze o krok dalej w porównaniu do art deco – chodziło tu o połączenie maksymalnej prostoty z funkcjonalnością, bez zbędnych elementów. Motto brzmiało: „Forma wynika z funkcji”. Sprzęty miały być niedrogie i dostosowane do masowej produkcji. Jak mówił Gropius, koniec wojny wyznaczył początek nowej ery, epoki maszyn, radia i szybkich samochodów; architektura i wzornictwo powinny więc to odzwierciedlać.

fot. charclam, flickr.com

Jeśli chodzi o architekturę, założeniem było budowanie funkcjonalnych domów dla zwykłych ludzi. W wystroju wnętrz również postawiono na użytkowość, a nie dekoracyjność. Meble mają formy najprostsze z możliwych, a bibeloty praktycznie nie istnieją. W dążeniu do maksymalnej uniwersalności zrezygnowano z charakterystycznych lokalnych czy narodowych motywów – ma być międzynarodowo. Kolorystyka jest przeważnie jasna, choć zdarzają się też barwy podstawowe (żółty, czerwony, niebieski). Dużo jest metalu i szkła, a także kamienia i naturalnego drewna. Charakterystyczne są przeszklenia i duże, nieosłonięte okna. Taki opis może sugerować wnętrza zimne i mało przytulne, lecz w rzeczywistości nie musi tak być, gdyż wnętrza są pełne światła i wkomponowują się w otoczenie – np. często są otwarte na ogród lub jest w nich dużo zielonych roślin. Występują w nich także wspomniane już naturalne materiały takie jak drewno, a oprócz tego zróżnicowane faktury sprawiające, że wnętrze, choć proste, nie jest nudne.

Styl ten ma wiele wspólnego z modnym obecnie stylem minimalistycznym i industrialnym. Oryginalne meble z pracowni Bauhaus są kosztowne, ale wnętrze w tym stylu można też skomponować ze sprzętów powszechnie dostępnych w sklepach.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *