Styl Hamptons

Data opublikowania: 19 lipca 2018

Hamptons to nadmorski kurort nowojorskich elit. To miejsce, w którym znajduje się mnóstwo luksusowych rezydencji i domów na plaży. Właśnie te rezydencje i ich lokalizacja stały się inspiracją dla aranżacji nowoczesnych wnętrz i znalazły swoich zwolenników na całym świecie.

Styl zrodził się z uwielbienia dla otaczającej zieleni, białych plaż i widoków na lazurową czystą wodę. Charakteryzuje się elegancją i dobrym gustem, jest jednak połączony z klimatem swobody i wszechobecnych wakacji oraz nadmorskiego uroku.

By Premiumvibes [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

Głównymi cechami tego stylu jest wykorzystanie jasnej palety barw we wnętrzu. Dominuje w nim biel, piaskowe beże, szarości i błękity oraz turkusy. Kolorystyka powinna być spójna z otoczeniem zewnętrznym. Aranżacje stworzone są tak, aby w pomieszczeniach królowały otwarte, duże przestrzenie.

Wnętrze urządzone jest naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, wiklina, elementy wykonane z lnu, sznurków. Nie może także zabraknąć szkła oraz srebra i innych połyskujących metali, które odbijając światło stworzą wnętrze pełne blasku.

Najczęściej w stylu Hamptons wykorzystuje się meble o tradycyjnych kształtach, delikatne, jasne, często tapicerowane. Meble wypoczynkowe powinny być miękkie, dywany puszyste, poduszki dekoracyjne miłe i ułatwiające wypoczynek. Dobrze wyglądają meble w stylu kolonialnym w towarzystwie koszy zrobionych ze starych lin okrętowych oraz stylowe sofy z kolonialnymi stolikami. Stoliki mogą także zastępować eleganckie skrzynie lub stare, lecz odnowione kufry, które nawiązują do morskich podróży.

Wizytówką tego stylu są dodatki. Akcentują obecność morza i najczęściej stawia się na muszle, rozgwiazdy, perły, modele statków, lupy, drewniane konary wyrzucone przez wodę, kamienie, świece i świeże jasne kwiaty. We wnętrzu nie może także zabraknąć akcentów marynistycznych, takich jak liny okrętowe, koła ratunkowe, zdobione kotwice oraz te oprawione w ramy pod postacią grafiki. Dodatki często są wzorzyste, lecz spójne z całością i królują na nich wzory takie jak kraty, pasy, wzory geometryczne i kwiaty.

Styl Hampton nie jest minimalistyczny, ale jednocześnie nie pozwala na przepych i kicz. Aranżacje muszą być przemyślane, wówczas będą ekstrawaganckie i ponadczasowe.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *