Styl marokański

Data opublikowania: 5 listopada 2018

Poszukujesz takiego sposobu urządzania wnętrz, który byłby elegancki, a jednocześnie tchnący egzotyką? Z pewnością zainteresuje cię styl marokański. Jest on pełen tajemniczych i romantycznych elementów, takich jak misternie rzeźbione drewno, mozaiki i piękne tkaniny. Ten luksusowy, wyrazisty i ekscytujący styl zdobywa sobie coraz większą popularność na Zachodzie.

Jego najbardziej rozpoznawalne przymioty to śmiałe, intensywne barwy, geometryczne wzory oraz latarnie z kolorowego szkła – ale styl ów ma do zaoferowania znacznie więcej. Ten podziwiany przez wielu sposób urządzania wnętrz wywodzi się z bogatej tradycji, wspartej interesującą historią.

Andrii_visual/bigstockphoto.com

Maroko mieści się pomiędzy Europą a Afryką, na stylu wielu rozmaitych kultur, których wpływy zawsze się tam przenikały. Efektem tego miksu jest styl łączący wpływy Wschodu i Zachodu. Styl marokański miesza tradycje francuskie, portugalskie oraz północno-zachodniej Hiszpanii z mocnymi tonami śródziemnomorskimi, afrykańskimi i kulturą islamu. Tak powstała jedyna w swoim rodzaju, gorąca i wybuchowa mieszanka. Gorąco można nazwać motywem przewodnim tego stylu; jest w nim coś z klimatu oazy i coś z namiotu nomada, rozstawionego na rozgrzanym piasku. Naczelnym celem jest tu chłód oraz komfort.

Każdy z nas może odtworzyć wysublimowany klimat Maroka we własnym mieszkaniu. Aby to się udało, postaw na kojarzące się egzotycznie zestawienia mocnych barw, wzorzyste powierzchnie oraz nastrojowe oświetlenie. Natchnienia szukaj w zdjęciach z suku, gdzie handluje się jaskrawymi przyprawami i barwnikami; nie obawiaj się krzykliwych, wręcz gryzących połączeń kolorystycznych.

Marokańskie wnętrza są umeblowane bardzo prosto. Miękkie sofy i niskie stoły kojarzą się z nieśpiesznym odpoczynkiem. Dorzuć nieco miękkich poduszek i puf.

Tradycyjna marokańska posadzka jest zrobiona z intarsjowanego drzewa bądź kunsztownie układanej mozaiki. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na generalny remont wnętrza, przykryj to, co masz grubym dywanem.

Rozstaw dookoła gliniane donice z egzotyczną roślinnością, taką jak papirus czy popularna monstera.

Marokańskie wnętrze to przede wszystkim przepych tkanin. Okryj stół w jadalni lśniącą taftą bądź przejrzystym tiulem. Ozdób łóżko barwną moskitierą, która doda wnętrzu buduarowego wdzięku. Nie zapomnij o luksusowo wyglądających drapowaniach i jedwabnych frędzlach.

Postaw na egzotyczne zapachy, które wprowadzą twoich gości w odpowiedni nastrój. Do wyboru masz perfumowane świece, kadzidełka bądź olejki zapachowe. Wybieraj korzenne wonie kojarzące się z Orientem.

Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu. Tradycyjne marokańskie lampy dają przytłumiony, nastrojowy blask. Rozstaw wszędzie podgrzewacze w płytkich, kolorowych szklanych misach. Możesz też użyć powycinanych ozdobnie metalowych świeczników, zapewniających niezwykłe efekty wizualne. Pamiętaj o lustrach, które rozproszą miękkie światło.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *