Styl mid century

Data opublikowania: 12 kwietnia 2019

Styl mid century to nic innego jak wzornictwo z lat 50. i 60. XX wieku. Już kilka lat temu wróciło ono do łask na fali nostalgii za przeszłością. Dużą popularnością cieszą się zarówno autentyczne przedmioty z tamtych czasów, jak i nowe, ale stylizowane.

Styl mid century (dosłownie „środek stulecia”) wywodzi się, jak nazwa wskazuje, z połowy ubiegłego wieku. Po II wojnie światowej zaczęto odchodzić od ciężkich, ozdobnych mebli, które były popularne we wcześniejszych dekadach. Zamiast tego postawiono na prostotę i funkcjonalność.

Lek stock 3d/bigstockphoto

Nie można jednak nazwać tego stylu minimalistycznym. Meble, choć lekkie i zwykle pozbawione ozdób, mają nieraz dość fantazyjne kształty (obłe i organiczne bądź geometryczne), np. słynny designerski fotel Egg czy różne projekty Eamesów. Dużo też jest żywych, ciepłych kolorów (żółć, pomarańcz, brąz, zieleń) i geometrycznych wzorów. Innym charakterystycznym elementem jest kontrastowe łączenie różnych faktur. Dodatków nie ma dużo, ale są one wysmakowane, o nietypowych, nowoczesnych formach. Ważne dla klimatu pomieszczenia są oryginalne lampy.

Kilka lat temu styl ten stał się znowu modny. Stało się to m.in. za sprawą popularności serialu „Mad Men”, którego akcja rozgrywa się w latach 60. XX wieku. Serialowe wnętrza stały się inspiracją dla wielu projektantów, a także producentów mebli.

W Polsce styl mid century odżył także za sprawą wystawy ”Chcemy być nowocześni. Polski design 1955-1968”, zorganizowanej w 2011 roku. Wówczas przypomniano sobie o polskim wzornictwie przemysłowym z tamtych czasów. Wiele ówczesnych projektów kończyło na etapie prototypów, gdyż nie było warunków, a zwłaszcza odpowiednich materiałów, do ich masowej produkcji. Obecnie możliwości są znacznie większe, a współcześni producenci mebli i ozdób często interesują się dawnymi wzorami i wprowadzają je do swojej oferty. Inne ikony designu, takie jak fotele Chierowskiego, były niegdyś obecne w niemal każdym domu, przez co trochę się opatrzyły. Jednak po latach odkryto je na nowo. Obecnie są odnawiane albo wykonywane na nowo z lepszych materiałów i osiagają nieraz wysokie ceny.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *