Styl rustykalny we wnętrzach

Data opublikowania: 10 września 2018

Styl rustykalny ukształtował się w Stanach Zjednoczonych. Nazwa pochodzi od angielskiego „rustic”, co oznacza wiejski, swojski. Styl ten jest swego rodzaju odskocznią od nowoczesnych aranżacji i popularnego wciąż stylu skandynawskiego.

W tym stylu najważniejsze jest połączenie człowieka i natury. Materiały wybierane do wykończenia wnętrza, a także produkcji mebli i dodatków, są naturalne w kolorach i strukturze.

kanzefar/bigstockphoto.com

Styl rustykalny nie musi oznaczać dekorowania domu czy mieszkania mnóstwem sielskich dodatków. Można je wykorzystać w sposób subtelny i stworzyć nieco bardziej naturalne i surowe wnętrze, niż sielski domek na wsi.

Meble używane w tym stylu są wykonywane najczęściej z tego, co jest pod ręką. Ma to się kojarzyć z naturalną niedoskonałością. Mogą być stare lub stylizowane, białe lub przecierane i fugowane. Doskonale pasuje też drewniana lub kamienna posadzka. Styl rustykalny sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Najczęściej jest spotykany w salonach i kuchniach, gdyż tworzy ciepłe, przytulne wnętrze.

W stylu rustykalnym nie może zabraknąć elementów rękodzielniczych, takich jak ceramika, akcesoria kuchenne, naczynia wykonane z gliny lub metalu, drewniane figurki, detale z kutego żelaza. Doskonale pasują także różnego rodzaju stare przedmioty mające duszę, takie jak zegar z kukułką, stare żelazko, naftowe lampy, stare, zabytkowe już maszyny do szycia. Świetnie dopasują się też kute żyrandole, wiszące lampy z metalu, stare klatki dla ptaków, stojące lampy z abażurami. Nie zapominajmy też o świecach, najlepiej stojących na dużych, drewnianych lub metalowych świecznikach.

W rustykalnej kuchni nie może zabraknąć dodatków takich jak żeliwne garnki, kubki metalowe, plecione koszyki, w których można przechowywać przyprawy, suszone pęki ziół. Świetnie będzie grać w takiej kuchni wyspa kuchenna z kamiennym surowym blatem. Szafki powinny być wykonane z żywego drewna, bo właśnie to doda uroku takiemu wnętrzu. Doskonale sprawdzi się także duży stół z ławkami. Można je wyłożyć sztucznym futrem lub ekoskórą. Jeśli wolimy krzesła, można wykorzystać różne modele, aby stworzyć wrażenie, że zostały odziedziczone po różnych przodkach.

Najtrudniej urządzić łazienkę w stylu rustykalnym, gdyż na dawnych wsiach nie było takich luksusów. Charakter nada jej jednak kamienna posadzka, wolno stojąca wanna, kamienna lub metalowa umywalka, drewniane oraz materiałowe dodatki.

Kolor dominujący w rustykalnym wnętrzu musi być jasny, naturalny. Najczęściej występuje tu biel, beże, jasna kawa z mlekiem czy ciemniejszy kolor brązowy. Ściany mogą być wykonane z surowej cegły, ale jeśli nie ma takiej możliwości, można zastąpić ją płytkami lub tapetami imitującymi ją.

Tkaniny, z jakich wykonane są elementy wystroju, takie jak narzuty, obrusy, serwety, kotary, zasłony, firany czy ozdobne poduszki, to najczęściej wełna, len oraz bawełna. Warto także postawić na kwiaty, ale nie bukiety róż, a naturalne, polne.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *