Styl skandynawski – dlaczego jest tak popularny?

Data opublikowania: 16 listopada 2016

Styl skandynawski szturmem wdarł się do polskich wnętrz – zarówno mieszkalnych, jak i komercyjnych. Jego obecna forma jest zrewolucjonizowaną postacią pierwowzoru, będącą składową różnych wpływów. Meble i elementy wykończenia w stylu skandynawskim dostępne są niemal w każdym sklepie zajmującym się sprzedażą tego typu produktów, część z nich jest jednak wyłącznie takim stylem inspirowana.


Nie jest to styl jednorodny, a jego najbardziej klasyczna forma sięga czasów gustawiańskich. Prosty design, jasne kolory, brak zdobień, wykonanie z naturalnych materiałów. Takie meble doskonale komponują się z białymi ścianami i drewnianymi deskami na podłodze. W tej odmianie występują różnorodne faktury w przecierkach. Z czasem pojawiła się odmiana folkowa, która wprowadziła do stylu kolory oraz ręcznie wykonane elementy, tj. plecionki i lampiony. Najbardziej znana jest odmiana New Nordic, czyli białe ściany, jasna, drewniana podłoga, dodatki i meble z naturalnego lub bielonego drewna, plecione dywany, poduszki i szare sofy. W innych wariacjach styl ten wzbogacany jest o elementy miedziane i mosiężne, kolory złoty i bladoróżowy, ale również czarny i antracyt, skóry rzucone na fotele i sofy.

PlusONE/bigstockphoto.com

PlusONE/bigstockphoto.com

Oryginalne meble skandynawskie, szczególnie te zaprojektowane przez znanych i cenionych designerów, przechodzą do klasyki tego sposobu wykańczania wnętrz, co powoduje, że nie należą do najtańszych. Jednak jednocześnie cechuje je solidnie wykonanie i uniwersalne, ponadczasowe wzornictwo, więc służą one pokoleniom przez lata. Tradycją staje się przekazywanie ich swoim dzieciom, a takie pochodzenie, historia i wiek mebla, dodatkowo podnoszą jego wartość (w ujęciu sentymentalnym) a sam mebel robi duże wrażenie, na osobach, które poznają jego przeszłość. Jakość i ergonomia tych mebli powoduje, że pojawia się wiele ich podróbek, a młodzi projektanci szukają w nich inspiracji do tworzenia własnych modeli.

Jednak w stylu skandynawskim chodzi przede wszystkim o światło. Jego popularność w Polsce przypisuje się więc podobnym jak w Skandynawii porom roku i pogodzie. Zarówno na półwyspie jak i u nas jest o wiele mniej słońca niż na południu Europy, więc białe ściany i delikatne kolory mebli i dodatków powodują, że dom jest jaśniejszy, co rekompensuje braki światła naturalnego. Dodatkowo na popularyzację takiego rodzaju wystroju wnętrz niekwestionowany wpływ ma działający na naszym rynku szwedzki gigant meblowy – IKEA. Sklepy tej sieci są propagatorem stylu skandynawskiego, co można zobaczyć w znakomitej części ich projektów. Wzornictwo, ergonomia i jakość są dostępne w różnych kategoriach cenowych, a duża sława tej sieciówki z pewnością sprzyja rozpowszechnianiu stylu skandynawskiego.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *