Sufit podwieszany – przeżytek czy ciekawe rozwiązanie?

Data opublikowania: 9 listopada 2016

Sufit podwieszany jest stosowanym w budownictwie rozwiązaniem, które ma szereg funkcji – maskuje nierówności, przykrywa instalacje, obniża pomieszczenia, przez co szybciej się nagrzewają, a także może stanowić ciekawe wykończenie.

Podwieszona warstwa doskonale nadaje się do tego, by umieścić w niej dodatkowe oświetlenie punktowe, ledowe czy w postaci belek świetlówkowych. Pozwala to na operowanie różnym światłem w pomieszczeniu, przez co rozwiązanie to sprawdza się nie tylko w mieszkaniach, ale również w lokalach komercyjnych. Można też w ten sposób ukryć nieestetyczne rury i przewody. Sufit podwieszany stanowi dodatkową warstwę izolacyjną, jeśli więc mamy dość hałaśliwych sąsiadów albo chcemy wyciszyć własne mieszkanie od wewnątrz, doskonale ten cel spełni. Wtedy zamiast zwykłych płyt stosuje się materiał dźwiękochłonny, albo między sufitem a płytą umieszcza się warstwę izolacji akustycznej. Sufit podwieszany likwiduje pogłos i tworzy lepszą, przyjemniejszą dla ucha akustykę. Stosuje się go więc również w pokojach, w których ogląda się telewizję lub słucha muzyki.

Poznyakov/bigstockphoto.com

Poznyakov/bigstockphoto.com

Widocznie obniża pomieszczenia, więc nie nadaje się do nieruchomości o niższych stropach, chyba że zastosuje się te z gładką, lustrzaną powierzchnią, wtedy przestrzeń zostanie optycznie powiększona. Sufity takie pozwalają na zmianę wyglądu pomieszczenia poprzez robienie skosów, łuków i podcieni. Użyte w dużym, wysokim pokoju sprawią, że stanie się on mniejszy i przytulniejszy.

Ponadto ma dodatkową niekwestionowaną zaletę – wykonany w odpowiedni sposób z uwzględnieniem przepisów przeciwpożarowych jest doskonałą ochroną przed ogniem. Warto więc osłonić nim strop w domu szkieletowym. Sufity podwieszane stosuje się również w łazienkach i saunach, wtedy jednak należy wybrać te odporne na wilgoć. Jeśli taki sufit zostanie zamontowany pod nieogrzewanym strychem, będzie lepiej chronił pozostałą część domu przed przenikaniem zimna.

Istnieje wiele rodzajów materiałów, których używa się do wykonania sufitów podwieszanych. Ich montaż jest stosunkowo łatwy, szybki i nie wymaga takiego nakładu pracy jak inne etapy budowy. Może być ponadto zrobiony w nieruchomości już wykończonej, a także w łatwy sposób zdemontowany. Trzeba jednak przy tym uwzględnić warunki techniczne dachu, w szczególności nośność stropu.

Mimo że sufit podwieszany kojarzy się z niemodnymi już sposobami wykończenia, niekoniecznie w dobrym guście, to aktualnie nadal jest bardzo często stosowany w budownictwie, głównie ze względu na swoje szerokie właściwości.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *