Suszenie prania w mieszkaniu

Data opublikowania: 18 kwietnia 2017

Suszenie prania w mieszkaniu jest dość kłopotliwe, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym i w mieszkaniach bez balkonu. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej stosowanych rozwiązań oraz ich wady i zalety.

W najkorzystniejszej sytuacji są właściciele dużych balkonów, gdyż przy sprzyjającej pogodzie mogą powiesić pranie właśnie tam – czy to na tradycyjnych sznurach do bielizny i klamerkach, czy też na rozkładanej suszarce. Co natomiast możemy zrobić, gdy jest wilgotno, a w mieszkaniu każdy skrawek wolnej przestrzeni jest cenny? W niektórych mieszkaniach widuje się suszarki na pranie pod sufitem w łazience. Pomysł ten jednak nie sprawdza się do wieszania dużych i ciężkich rzeczy (koce, okrycia zimowe). Poza tym nie w każdej łazience da się taką suszarkę zamontować. Alternatywą są suszarki do montowania wprost na wannie, z zaczepami, które umieszcza się na brzegu wanny. Można je ustawiać pod różnymi kątami i dopasowywać do ilości dostępnego miejsca.

buso23/bigstockphoto.com

Jeśli nie mamy miejsca w łazience, możemy skorzystać z suszarki stojącej. Tradycyjne modele z rozkładanymi skrzydłami zajmują dość dużo miejsca, ale obecnie mamy do dyspozycji także inne, które zmieszczą się na mniejszej przestrzeni – np. wielopoziomowe. Tak czy inaczej taka suszarka, zwłaszcza z rozwieszoną bielizną, nie jest ozdobą mieszkania, ale czasem nie da się tego uniknąć. Zimą najlepiej jest ustawić ją przy grzejniku, natomiast latem przy uchylonym oknie.

Suszarki bębnowe nie są jeszcze bardzo często spotykane w naszym kraju, ale zdobywają coraz większą popularność. Dzięki suszarce unikniemy nie tylko kłopotliwego rozwieszania wypranych ubrań w mieszkaniu, ale też (przynajmniej w większości przypadków) dodatkowej czynności, która jest dla wielu osób utrapieniem – prasowania. Niektórzy wciąż mają opory przed stosowaniem takich suszarek, gdyż obawiają się zniszczenia ubrań. Aby uniknąć uszkodzeń, trzeba sprawdzić na etykiecie, czy dana sztuka odzieży w ogóle nadaje się do suszenia w suszarce, a jeśli tak – dobrać odpowiedni program. Przykładowo, w wysokiej temperaturze należy suszyć rzeczy, które schną najdłużej, a zarazem są odporne na uszkodzenia i kurczenie się – ręczniki czy dżinsy.

Jeśli nie mamy miejsca na osobną suszarkę, można zakupić pralko-suszarkę (jak nazwa wskazuje, łączy ona funkcje prania i suszenia) lub chociaż pralkę o dużej prędkości wirowania, z której wyjmiemy rzeczy jedynie lekko wilgotne, przez co czas suszenia będzie krótszy.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *