Sytuacja na rynku nieruchomości

Data opublikowania: 10 sierpnia 2015

Jak wyglądał rynek nieruchomości w II kwartale tego roku? Jak w poszczególnych miastach kształtowały się popyt i podaż na lokale mieszkalne? Jakie tendencje utrzymują się w branży?

Okazuje się, że bezustannie największym zainteresowaniem cieszą się 2-pokojowe mieszkania leżące możliwie najbliżej centrum danej miejscowości. Zainteresowani kupnem zwracają również uwagę na to, czy posiadają one balkon i ogrzewanie miejskie. Atutem jest także położenie w budynku o liczbie pięter nieprzekraczającej 4 oraz ekspozycja na południowy zachód.

Rynek nieruchomości

fot. Scott/bigstockphoto.com

Bez wątpienia, najczęściej wystawiane i najchętniej kupowane są mieszkania 2- i 3-pokojowe. Jeśli chodzi o wiek nieruchomości najpopularniejszych na rynku wtórnym, to w większości mają one ponad 13 lat. Było tak w przypadku 66% proponowanych mieszkań, przy czym najwięcej było ich w Opolu, gdzie stare budynki stanowiły 86% ofert. Niewiele lepiej zaprezentował się w Białystok, Łódź i Lublin. Najwięcej nowych mieszkań, wybudowanych w ostatnich 13 latach, wystawiono na sprzedaż w Krakowie. Stanowiły 45% ofert.

Najwięcej mieszkań 2-pokojowych pojawiło się na rynku wtórnym w Łodzi. Kawalerki najczęściej wystawiano na sprzedaż w Krakowie, a najwięcej ofert dotyczących lokali 3-pokojowych opublikowano w Lublinie. Mieszkania o większej liczbie pokoi najczęściej wystawiano w Gdańsku i Szczecinie.

Co do porad dla wynajmujących mieszkania, to warto przypomnieć, że sierpień to ostatni dzwonek dla studentów szukających niedrogiego lokum o dogodnej lokalizacji. Jeśli chodzi o sposoby szukania najlepszych ofert wynajmu, to warto korzystać z odpowiednich stron internetowych i z ogłoszeń w lokalnej prasie. Natomiast w kwestii samego wyboru mieszkania trzeba sprawdzać typ ogrzewania, wysokość i ewentualną obecność windy, a także elementy wyposażenia zapewniane przez właściciela. Przy podpisywaniu umowy najmu należy natomiast pamiętać o spisaniu przedmiotów będących na stanie mieszkania oraz stanu liczników. To pozwoli uniknąć problemów przy wyprowadzce.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *