Szafki kuchenne – jak wybrać?

Data opublikowania: 1 kwietnia 2019

Wybór mebli kuchennych zależy nie tylko od naszego gustu, lecz także od dostępnego budżetu oraz od cech samej kuchni (powierzchnia, rozkład, oświetlenie). Meble kuchenne należą do najdroższych elementów wyposażenia wnętrz, dlatego ich wybór warto dobrze przemyśleć.

Kolor, styl, wykończenie

Dobór stylu, koloru frontów itp. zależy zarówno od naszych upodobań i stylu życia, jak i od indywidualnych cech wnętrza. Nie warto przy tym kierować się chwilową modą, gdyż trendy zmieniają się co kilka lat, a nasze meble z dużym prawdopodobieństwem będą musiały nam służyć dłużej.

Alex_Ugalek/bigstockphoto.com

Przykładowo, do niedawna królowały białe kuchnie na wysoki połysk, z prostymi frontami bez ozdób i uchwytów, zabudowane zamkniętymi szafkami od podłogi do sufitu. W nowych propozycjach widać jednak więcej mebli w ciemnych kolorach, z frontami matowymi lub półmatowymi. Częściej też rezygnuje się z górnych szafek na rzecz otwartych półek i relingów. Co z tego wybierzemy – zależy od nas. Jedni kochają biel, inni jej nie znoszą. Jedni muszą mieć wszystko schowane, inni wolą pochwalić się swoją kolekcją porcelany czy mosiężnych garnków.

Jednak jeśli chodzi o uniwersalne zasady, lepiej unikać zabudowywania małych wnętrz ciemnymi meblami od góry do dołu. Jeśli mamy dość wszechobecnej bieli, możemy wybrać pastelowe fronty, np. jasnoszare, pistacjowe czy w odcieniu kości słoniowej. Fronty czarne lub grafitowe sprawdzą się bardziej w kuchni raczej przestrzennej i wysokiej, a zwłaszcza utrzymanej w modnym ostatnio stylu industrialnym. Inną opcją są fronty w dwóch kolorach, np. górne – jasne, dolne – ciemne. Wykończenie na wysoki połysk nie jest bardzo praktyczne, gdyż widać na nim wszystkie zabrudzenia, a zwłaszcza ślady palców. Jeśli więc nie chcemy cały czas czyścić frontów, lepiej postawić na półmat.

Gotowe, modułowe czy na wymiar?

Gotowe zestawy mebli kuchennych są zwykle bardziej przystępne cenowo niż meble na wymiar. Takie zestawy są też zwykle dostępne od ręki oraz dość łatwe w montażu i demontażu. Jednak sprawdzą się one najlepiej we wnętrzach standardowych, na planie prostokąta, bez skosów, raczej o większej powierzchni. Poza tym dostępny wybór jest niewielki, a zestawów nie da się modyfikować, ewentualnie w bardzo niewielkim stopniu.

Znacznie większe możliwości dają meble modułowe. Są one czymś pośrednim między gotowym zestawem a całkowicie indywidualnym projektem mebli na wymiar. Mamy do wyboru pasujące do siebie szafki w różnych rozmiarach i z różną zawartością (półki, szuflady, kosze, systemy cargo) oraz kilka lub kilkanaście opcji frontów i uchwytów. Nie jest to rozwiązanie w 100% indywidualne i nie da się w ten sposób zrealizować wszystkich wizji idealnej kuchni, ale daje mnóstwo możliwości. Ceny są zróżnicowane – zależą do materiałów i od liczby elementów. Jeśli zmieni nam się pomysł bądź okaże się, że coś nie bardzo pasuje do naszego wnętrza, pojedyncze meble można dokupić lub wymienić.

Zabudowa na wymiar sprawdza się najlepiej w kuchniach małych lub w jakiś sposób nietypowych, np. ze skosami. Indywidualny dobór elementów pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Mamy też zwykle duży wybór materiałów. Meble takie wymagają specjalistycznego montażu – usługa taka jest zwykle zapewniana przez firmę, w której zamawia się meble. Jednak musimy się liczyć z większymi kosztami niż w przypadku gotowych mebli.

Jakie materiały?

Dobór materiału, zarówno w przypadku frontów, jak i blatów, to zwykle kompromis między jakością i wytrzymałością a ceną.

Jeśli chodzi o fronty, obecnie najczęściej wytwarza się je z płyty MDF. Takie fronty są dość wytrzymałe, dostępne w dużym zakresie kolorów, wzorów i wykończeń, a przy tym tańsze niż lite drewno. Płyta wiórowa jest nieco tańsza od MDF, ale jest mniej trwała i bardziej podatna na odkształcenia. Właściwości i cena frontów drewnianych zależą od rodzaju użytego drewna. Drzwiczki takie mogą się przebarwiać pod wpływem światła. Z drugiej strony dość łatwo je odnowić poprzez zeszlifowanie i polakierowanie lub pomalowanie. Fronty stalowe wyglądają bardzo efektownie, nadając kuchni nowoczesny, industrialny charakter. Są też odporne na uszkodzenia i wysoką temperaturę. Jednak wymagają dużej dbałości o czystość, gdyż wszelkie zabrudzenia są na nich bardzo widoczne.

Fronty rzeźbione czy frezowane prezentują się bardzo atrakcyjnie, ale mogą być trudne w czyszczeniu, gdyż w zagłębieniach zbiera się brud. Najłatwiejsze do utrzymania w czystości są fronty gładkie. Ten drugi rodzaj frontów daje też większe możliwości samodzielnych przeróbek, gdy się podniszczą lub znudzą. Można je bez większych trudności samodzielnie okleić – nową okleiną lub ozdobnymi naklejkami. Natomiast w przypadku frontów frezowanych i oszklonych wchodzi w grę tylko przemalowanie.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *