Szybki remont kuchni – to możliwe

Data opublikowania: 9 sierpnia 2018

Gruntowny remont kuchni połączony z wymianą mebli i sprzętów należy do najbardziej kosztownych i czasochłonnych prac, jakie można przeprowadzić w mieszkaniu. Na szczęście czasem okazuje się, że nie trzeba wyrzucać mebli ani skuwać płytek, by cieszyć się całkowicie nowym wyglądem kuchni.

Wszystko zależy od stanu wyjściowego poszczególnych elementów wyposażenia. Jeśli są one jeszcze całe, tylko nam się już opatrzyły albo wyszły z mody – do ich odświeżenia może wystarczyć jeden weekend. Jeśli coś się już podniszczyło – może być potrzeba większa ingerencja.

ungvar/bigstockphoto.com

Dodatki i tekstylia

Najszybciej można odświeżyć wygląd kuchni wymieniając drobiazgi – podkładki na stole, poduszki na krzesłach, ściereczki, chodnik, ewentualnie firankę czy roletę. Duże znaczenie ma też wizualne uporządkowanie przestrzeni – schowanie nieużywanych przedmiotów do szafek i przesypanie bądź przelanie niektórych produktów do ozdobnych pojemników.

Ściany

Czasem wystarczy samo przemalowanie ścian, by kuchnia wyglądała zupełnie inaczej. Warto wybrać farbę trwałą, odporną na wilgoć i szorowanie.

Jeśli nad dolnymi szafkami i zlewem są stare, niezbyt ładne płytki, można je również pomalować. W handlu dostępne są specjalne farby do płytek kuchennych, zapewniające dobre krycie i przyczepność nawet w przypadku bardzo śliskich powierzchni, a po wyschnięciu odporne na wilgoć i wysoką temperaturę.

W niektórych mieszkaniach pozostała jeszcze boazeria – przebój końca PRL-u. Jej zdejmowanie jest dość kłopotliwe. Jeśli więc na razie nie mamy takiej możliwości bądź chęci, możemy nadać boazerii bardziej nowoczesny wygląd poprzez jej przemalowanie na jasny kolor – biel, krem lub jasną szarość.

Podłoga

Podniszczone lub niemodne, ale całe płytki podłogowe można przemalować podobnie jak ścienne. Musimy jednak do tego użyć farby innego rodzaju – bardziej odpornej na ścieranie. Pamiętajmy jednak, że taka farba zyskuje pełną odporność dopiero po kilku dniach. Dlatego przez ten czas starajmy się jak najmniej chodzić po kuchni, nawet jeśli warstwa farby sprawia wrażenie suchej – a już na pewno nie przesuwajmy po niej mebli.

Jeśli podłoga kuchenna jest pokryta parkietem, który już się nieco wytarł, można go zeszlifować i ponownie pokryć lakierem.

Meble

W przypadku mebli kuchennych najbardziej narażone na zniszczenie są fronty szafek. Jeśli są tylko nieco odbarwione lub znudził nam się ich kolor, możemy je odtłuścić, zeszlifować i pomalować. Fronty gładkie, bez frezów i żłobień, można pokryć okleiną meblową lub folią samoprzylepną. Wygląd i charakter mebli odmienią też ozdobne uchwyty. Czasem potrzebna jest całkowita wymiana frontów, lecz to i tak wychodzi taniej niż zakup nowego zestawu mebli.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *