Tania nieruchomość – okazja czy pułapka?

Data opublikowania: 3 września 2018

Rynek nieruchomości to atrakcyjne miejsce do lokowania wolnych środków finansowych. Pośród tysięcy ciekawych domów i mieszkań znaleźć można wiele w bardzo okazyjnej cenie. Jednak każda duża okazja budzi też wątpliwości. Czy kupując dom za bezcen nie padniemy ofiarą oszustwa? Dlaczego właściciel chce sprzedać swoją nieruchomość za tak niską cenę? Powodów takiej sytuacji jest wiele i nie musi być to wcale pułapka, ale zdwojona czujność zawsze jest wskazana. Na co zwrócić uwagę, gdy trafimy na ofertę mieszkania w nietypowo niskiej cenie?

Niska cena atrakcyjnego mieszkania może być wabikiem i najlepszym sposobem dla złodzieja. Po wpłaceniu zaliczki nieuczciwa osoba „znika”, a potencjalny kupiec traci kilka tysięcy złotych. Takie scenariusz pojawia się dość często, dlatego wszelkie okazyjne oferty sprzedaży nieruchomości należy dokładnie sprawdzić. Właściciel powinien okazać wpis do księgi wieczystej, by potwierdzić prawo do danej nieruchomości. Przed wpłaceniem jakichkolwiek pieniędzy należy spisać umowę i poznać dane osobowe drugiej strony. Wszelkie opłaty za rezerwację mieszkania powinny od razu sugerować próbę oszustwa. Takie praktyki nie są standardowe i nie należy poddawać się presji ze strony oferenta.

AndreyPopov/bigstockphoto.com

Ponadto bardzo często atrakcyjne domy czy mieszkania mają ukryte defekty, które z czasem stają się na tyle poważne, że są niezbędne kosztowne prace remontowe. Właściciel, który wie, że dom zawiera liczne wady konstrukcyjne i techniczne, szuka szybkiego sposobu na pozbycie się problemu, nim staną się one zauważalne gołym okiem. Nieraz udaje się je prowizorycznie ukryć, przez co nie są od razu widoczne. Dlatego warto dokładnie sprawdzić cały dom i skorzystać z pomocy fachowca, który rzetelnie go oceni. Prowizoryczny remont szybko zostanie zauważony przez osoby zajmujące się wykańczaniem mieszkań.

Niemniej niska cena za mieszkanie w dogodnej lokalizacji może być wyjątkową okazją bez ukrytych, nieuczciwych pobudek. Powody, dla których właściciel musi szybko sprzedać nieruchomość, mogą być czysto osobiste, natomiast z samą nieruchomością może być wszystko w porządku.  Wyjątkowe okazje pojawiają się wtedy, gdy sprzedający szybko potrzebuje pokaźnego zastrzyku pieniędzy, np. na zakup innej nieruchomości lub spłacenie długów. Również wyprowadzka z danego miasta zmusza do przeprowadzenia szybkiej sprzedaży. Dlatego nie zawsze należy odrzucać ciekawe oferty z branży nieruchomości. Jednak czujność i rozsądne przeanalizowanie ogłoszenia zapewni bezpieczeństwo przy zakupie wymarzonego mieszkania lub domu.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *