Deweloperzy kupują tanie działki pod inwestycje

Data opublikowania: 20 stycznia 2014

8Na polskim rynku nieruchomości znów zauważalny jest wzmożony ruch. Dzieje się tak głównie za sprawą deweloperów, którzy chcą nabyć możliwie najwięcej tanich działek. Mają one zostać wykorzystane pod inwestycje niezbędne do tego, by skorzystać na programie dofinansowań rządowych „Mieszkanie dla Młodych”.

Początkowo inwestorzy krytykowali zasady programu, ponieważ zakłada on niski próg cenowy lokali, do których będzie można otrzymać dopłatę. Mimo to, z raportu opublikowanego przez firmę Jonas Lang LaSalle wynika, że deweloperzy szybko uznali, że każda okazja jest dobra, by zwiększyć dochody, dlatego zamiast narzekać, postanowili zainwestować w tańsze ziemie. Dzięki temu, ogólny koszt inwestycji będzie niższy i będą mogli proponować mieszkania w mniejszych cenach To natomiast spowoduje, że ich ofertami zainteresują się Polacy chcący skorzystać dofinansowania.

Firma Jonas Lang LaSalle podkreśla także, że widoczna jest duża podaż działek mających służyć jako ziemia pod budowę osiedli. Oferują je deweloperzy, którzy posiadają więcej gruntów niż jest im to w rzeczywistości potrzebne oraz banki, które weszły w posiadanie ziemi odebranych dłużnikom. Jeśli chodzi o ceny, to są one naprawdę zachęcające. Jak wynika z danych zebranych przez LaSalle, w niektórych miejscach spadły one nawet o połowę w porównaniu do okresu sprzed kryzysu. Na obrzeżach miast oraz w innych lokalizacjach uznawanych za mało atrakcyjne, deweloperzy płacą czasem nawet tylko 300 zł za metr kwadratowy. Eksperci pracujący dla firmy LaSalle podkreślają jednak, że w związku z dużym popytem, istnieje spore prawdopodobieństwo, że ceny działek nawet w gorszych miejscach wzrosną w tym roku nawet o 10%.

Szczególnie duże zapotrzebowanie na mieszkania w niskich cenach pojawia się w Warszawie, Krakowie oraz Wrocławiu. W tych trzech miastach dostępnych jest najmniej mieszkań kwalifikujących się do programu „Mieszkanie dla Młodych”. Żeby kupujący mógł skorzystać z dopłat, metr kwadratowy mieszkania w Warszawie nie może kosztować więcej niż 5864,60 zł. W Krakowie jest to 4894,40 zł, a we Wrocławiu 4774 zł. Jeśli chodzi o limit dla Gdańska, to 1 m2 nie może być droższy niż 5682 zł, a w Łodzi nie może przekraczać 5031,40 zł. W Poznaniu limit wynosi 5604,50 zł, a w Katowicach 4695,30 zł. Wszystkie podane limity cenowe dotyczą lokali kupowanych od deweloperów.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *