Tanie mieszkania

Data opublikowania: 1 lipca 2019

Wysokie ceny nieruchomości w miastach powodują, że wielu inwestorów decyduje się wybrać mieszkanie deweloperskie, w nadziei, że zapłacą za nie mniej niż 5000 zł za mkw. Niestety w największych miastach taka cena na rynku pierwotnym jest mało prawdopodobna, a w niektórych lokalizacjach stawki mieszkań deweloperskich przewyższyły już te z rynku wtórnego.

Sytuacja, gdy to lokale deweloperskie są droższe od mieszkań z drugiej ręki, jest na rynku dość wyjątkowa. Jednak ma to miejsce np. w Gdyni, gdzie obecnie powstaje kilka nowych inwestycji w najbardziej prestiżowych lokalizacjach. Ceny za metr kwadratowy zaczynają się tam od 8000 zł, a często przekraczają nawet 11 000 zł. Na rynku pierwotnym za takie stawki można już znaleźć apartament w wysokim standardzie, a jeśli szukamy czegoś tańszego, czasem uda się trafić na mieszkania w cenie 6000 – 8000 zł za mkw.

Zgodnie z danymi portalu RynekPierwotny.pl w ostatnich 2-3 latach ceny mieszkań deweloperskich wyraźnie wzrosły. Wynika to z rosnących kosztów inwestycyjnych – drożejących cen materiałów budowlanych oraz robocizny, a także wysokich cen samych gruntów. Jak pokazuje przykład Gdyni, mieszkania powstające w centrum oraz blisko morza cechują ponadprzeciętnie wysokie stawki za mkw.

Trudno obecnie podać definicję taniego mieszkania, ponieważ rynki nieruchomości są bardzo zróżnicowane, a stawki mogą się drastycznie różnić nawet w granicach jednego miasta.
Analitycy portalu RynekPierwotny.pl wzięli pod uwagę średnie ceny ofertowe w największych miastach oraz ich wzrost w ciągu ostatnich dwóch lat. Przyjęli, że za relatywnie tanie można uznać mieszkania, których cena wynosi 75% średniej ceny ofertowej. Analizie poddano mieszkania z rynku pierwotnego.

Zgodnie z raportem udział mieszkań w cenie 75% średniej ceny ofertowej stanowi małą część, a czasem nawet margines lokali na poszczególnych rynkach. Jednak porównując maj 2017 r. i maj tego roku, ilość ta zwiększyła się dla każdego z analizowanych miast. Wartości te przedstawiały się następująco:

  • Warszawa – udział lokali z ceną 1mkw. do 75% średniej ceny rynkowej wynosił 3,6%, w maju tego roku było to już 18,1%,
  • Kraków – udział wynosił kolejno 5,1 % oraz 6,7%,
  • Łódź – 0,3%, 0,6%,
  • Wrocław 4,1%, 5,4%,
  • Poznań – 0,5%, 1,1%,
  • Gdańsk – 7,9%, 29,1%.

Jednak analizując powyższe dane należy mieć na uwadze, że większy udział w rynku lokali z ceną 75% średniej, jest wynikiem wzrostu samej średniej stawki ofertowej. W Warszawie przykładowo wzrosła ona w tym czasie o 26%, w Krakowie o 20%, w Łodzi o 14%, a w Gdańsku aż o 38%.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *