Tańsze nieruchomości zachęcą franczyzobiorców?

Data opublikowania: 2 września 2013

Tańsze nieruchomości zachęcą franczyzobiorcówJak wynika z eksperckich obserwacji, spadające ceny nieruchomości zachęcają do inwestowania w lokale, które następnie będą udostępniane franczyzobiorcom. Analitycy pracujący dla firmy PROFIT system przewidują, że jeszcze w bieżącym roku pojawi się kolejne 3 tysiące jednostek franczyzowych. Jeśli tak się rzeczywiście stanie, to łącznie na terenie naszego kraju będzie ich działało już ponad 54 tysiące. W kolejnych latach ich liczba ma nadal rosnąć, a tempo tego wzrostu będzie wynosiło ok. 5,5% rocznie.

Zdaniem członków Polskiej Organizacji Franczyzodawców, zainteresowanie taką formą inwestycji wzrasta z uwagi na coraz niższe ceny nieruchomości. Chociaż początkowe ceny nadal wydają się być dość wysokie, to jednak spora konkurencja na rynku powoduje, że sprzedawcy są bardziej skłonni do negocjacji i opuszczenia ostatecznej ceny niż przed kilkoma laty. Zdarza się, że cena transakcyjna jest nawet o połowę niższa od ceny ofertowej. Dodatkowo, przy nieruchomościach w kiepskim stanie zdarza się nawet, że właściciel gotowy jest ponieść koszty związane z remontem. Tak przygotowany lokal nierzadko od razu okazuje się być gotowym do zagospodarowania.

Niskie ceny nieruchomości sprawiają, że franczyzodawcy na razie starają się skompletować możliwie największą liczbę lokali i dopiero później zaczynają szukać jednostek chętnych do ich przejęcia. Takie działanie sprawia, że w razie pojawienia się franczyzobiorcy, firmy mogą niemal od razu rozpoczynać swoją działalność. Z takich możliwości skorzystały w tym roku przedsiębiorstwa różnych wielkości, działające w rozmaitych branżach.

Oczywiście, najbardziej zainteresowane taka opcją są te jednostki, które stać na inwestycje w lokum nawet, jeśli w tym czasie nie mają jeszcze franczyzobiorcy. Zwykle są to duże firmy, które chwalą się wysokimi zyskami. Nie jest to jednak regułą i okazuje się, że również mniejsze przedsiębiorstwa, którym zależy na dynamicznym rozwoju decydują się na podobne kroki.

Analitycy zwracają uwagę na fakt, że w tym roku sporo franczyzobiorców pozyskały jednostki zaliczane do tych szczególnie popularnych. Nowe oddziały otworzył Bank Zachodni WBK, który w tym roku miał ambitny plan uruchomienia 20 swoich placówek. 8 nowych oddziałów otworzyła sieć sklepów meblowych Abra, a Telepizza otworzyła 5 nowych punktów.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *